Albay Rütbesi ve Maaşları Ne Kadar ?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ast-üst ilişkisi; Askerlik hizmetinin temelini oluşturur ve ordunun devamlılığını sağlar. Bu anlamda bakıldığında orduda işlerin belli bir düzen içerisinde ilerlemesini sağlayan tek unsur emir-komuta zinciridir. Burada rütbeler büyük önem taşıyor çünkü bu kadar büyük bir kitleyi belli bir hiyerarşik düzen olmadan yönetmek mümkün değil.

Albay ve Kurmay Albay Rütbesi Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan askerler arasında generalden sonra en yüksek rütbe Albay rütbesidir. Çelenk ve üç yıldızdan oluşan apoletleri var. Terfi albaylar; Deniz Kuvvetlerinde Tuğamiral, Kara Kuvvetlerinde ise Tuğgeneral unvanını alır. Kurmay Albaylar, Türk ordusunda yüksek lisans derecesine sahip asker mensuplarına verilen adlardır. Bu kişiler strateji ve operasyonel planlama yapan uzman subaylardır. Kurmay albaylar generalliğe terfi konusunda diğer albaylara göre daha avantajlıdır.

Ordudaki Albay Rütbeli Askerlerin Görev Tanımı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde genellikle albay rütbesindeki askerler alay komutanları olarak görevlendirilmektedir. Komuta merkezlerinde Şube Müdürü, Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlıkları bünyesinde belirli bir bölümden sorumlu Daire Başkanı görevlerini üstlenir. Albaylar 6 yıl görevde kalabilirler. Bu 6 yılın sonunda terfi etmeleri veya emekli olmaları gerekiyor. Periyodik olarak tekrarlanan Yüksek Askeri Şura döneminde bu operasyonları yürütüyorlar.

Albay Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli albaylar, rütbelerinin yüksek olması nedeniyle diğer askerlere göre daha yüksek maaş almaktadır. Generallerden sonra en çok maaş alan albaylar; Ortalama 7500 Türk Lirası maaş alıyorlar. Albay maaşlarını birçok faktör etkiliyor. Bu unsurlardan biri de albayların görev tazminatı denilen ek ücret aldıkları için çalıştıkları yerdir. Doğuda çalışıyorsanız görev tazminatı daha yüksektir. Aynı zamanda albayın kıdemi ve aile durumu da subaya verilen maaşı etkiliyor. Albay maaşlarını önemli ölçüde etkileyen bir diğer faktör ise komando tazminatı adı altında verilen ek ücrettir. Kara Kuvvetlerinde görev yapıyorsa belli bir miktar komando tazminatı alınır.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın