Bilim Kurgu Severler İçin Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Bilim kurgu türünden hoşlananların dizilerden filmlerden olduğu kadar memnun kalmamaları üzücü bir gerçek. İster toprak olsun ister su olsun diziler bilim kurgu unsurlarını işleme konusunda her zaman filmlerin gerisinde kalmıştır. Zamanla dizi çok yol kat etti ve bilim kurgu severler için ibrenin yönü değişmeye başladı. Özellikle Netflix platformuyla netflix bilim kurgu dizisi Kaliteyi bir üst seviyeye taşıdı. Bu yüzden Netflix bilim kurgu dizilerini sizler için derledik.

Değiştirilmiş Karbon

Dizi gelecekte, insanların ölümsüzlüğü bulduğu bir dönemde geçiyor. Pek çok insan, ensesine yerleştirilen “kortikal hafıza” adı verilen cihazlar sayesinde ölümsüzlüğe göz kırpıyor. İnsanlar öldüklerinde bu anılar sayesinde yeni bedenlere sahip olurlar ve yaşamlarını bu şekilde sürdürürler. Elbette her dünya düzeninde olduğu gibi bu anılara sahip olmak da zenginliğinize bağlıdır. Dizinin bir diğer ilgi çekici kurgusu ise haksız katillerin dondurularak uzun yıllar uykuya yatırılmasıdır. Dizinin ana karakteri Takeshi Kovacs da dizi evrenindeki bu cezalandırma uygulamasından nasibini aldı. Başka bir karakter Bancroft’ta kendi katilini bulmak istiyor. Bu Takeshi’yi uykusundan uyandırır. Bancroft, yalnızca Takesh isimli bir katilin kendi katilini bulabileceğini düşünüyor ve serinin hikayesi de böyle başlıyor. Bilim kurgu unsurlarına doyacağınız dizi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Siyah ayna

Gerilim ve bilim kurgunun harika bir şekilde harmanlanmış unsurlarını başarıyla işleyen Black Mirror, hayatımıza giren teknolojinin insan ırkına neye mal olacağını da izleyicisine yaşatıyor. Dizinin bölümleri boyunca bir olay örgüsünden bahsetmek mümkün değil ve dizi her bölümünde farklı içerikler sunuyor. Her bölümde farklı hikayelerle gerilime ve bilim kurguya doyacak, teknolojinin faydalarını bir kez daha sorgulayacaksınız. Tavsiyemiz Black Mirror dizisini mutlaka izlemenizdir.

Koloni

Başarılı bir istila ve direnişin öyküsünü anlatan dizi, gelecekte Los Angeles şehrinin uzaylılar tarafından işgal edilmesinin öyküsünü anlatıyor. İnsanlık bu dönemde de boş durmadı ve kendini korumak için uzun duvarlar ördü. Bu duvarlar sayesinde uzaylılardan korunmaktadır. Bowman serinin ana karakteridir. Bowman’ın görevi yeni düzeni canlı tutmak ve asi kolonileri düzene koymaktır. Elbette bu kolay olmayacak. Aile, görev ve mekan üçgeni arasında kaybolan ana karakter zor kararlar vermek zorunda kalacak. Bilim kurgu dizileri arasında Netflix sizin için iyi bir tercih olabilir.

Karanlık

Almanya’nın küçük bir kasabasında geçen dizide kasabada herkes birbirini oldukça iyi tanıyor. Bir gün farklı bir olay meydana gelir. Eric adında genç bir adamın ortadan kaybolması tüm kasabada endişeye neden olur. Bir süre sonra Erik’in bulunamaması ve farklı olayların yaşanması tedirginliğin daha da artmasına neden olur. Bu tuhaf olaylar kasabada yaşanan ilk olaylar değil. Gizemli bir bilim kurgu hikayesine açsanız “Dark” sizin için iyi bir seçim olacaktır.

Önce öp beni

Leila isimli asosyal bir gencin Azana adlı sanal gerçeklik oyununa olan bağımlılığının hikayesini anlatan dizi, farklı bilim kurgu unsurlarıyla dikkat çekiyor. Leila, annesini kaybettikten sonra derin düşüncelere hapsolmuş ve kendini toplumdan soyutlamıştır. Azana’yla arkadaşlık kuran genç kız, oradaki insanların onu nereye sürükleyeceğinden habersizdir. İngiltere’de geçen dizide Türk karakterlere rastlamak mümkün. Görsel sanat, animasyon ve gerçek çekim tekniklerinin harmanlanmasıyla yaratılır. Yeni zevkler arayanlar için iyi bir Netflix bilim kurgu dizisi önerisi olabilir.

Garip Şeyler

Netflix’in en popüler bilim kurgu dizilerinden biri olan Stranger Things, 1980 yılında kırsal bir kasaba olan Hawkins’te geçiyor. Hawkins Ulusal Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen paranormal deneylerde farklı insanlar kullanılıyor. Deneyler dışında bir hata ile iki evren arasında portallar açılır. Bir gün 12 yaşındaki Will aniden ortadan kaybolur. Hikaye arkadaşlarının onu kovalamasıyla başlar. Diğer sezonlarda da gizem ve aksiyon dolu zamanlar yaşamak istiyorsanız ve Stranger Things dizisini henüz izlemediyseniz bu dizi tam size göre.

Uzayda Kayıp

Dünya’ya çarpan bir cisim yaşamı yok etti. İnsan ırkı artık yaşamak için uzaya gönderilecek. 2046 yılında bazı aileler uzaya taşınırken bazı hatalar meydana geldi. Robinson ailesi de bir hatanın kurbanı olan ailelerden biri. Rotalarından sapan aile, Dünya’dan çok uzaktadır ve bilmedikleri farklı bir gezegene inmek zorunda kalır. Bu gezegen zorluklarla dolu. Öte yandan gezegen mücadele ederken farklı yaratıklara karşı da dikkatli olmaları gerekiyor. Farklı tatlar istiyorsanız bu seri sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

100

Geçmişte nükleer bir patlama sonucu insan ırkının büyük bir kısmı ölmüş, geri kalanı ise uzay istasyonlarında yaşamaktadır. Temel amaç uzay istasyonlarını birleştirmek ve insan ırkının devamlılığını sağlamaktır. İstasyonlardaki suçlular cezalarını radyasyon dolu dünyaya gönderilerek çekiyorlar. Son dönemde istasyonlarda yaşanan eksiklik nedeniyle 100 mahkum ceza için değil Ark istasyonunun kurtarılması için dünyaya gönderilecek. Yapılan hatalar sonucunda mahkumların istasyonla iletişimi kesilir. Radyasyondan önce uzaya gidemeyen insan toplulukları yeryüzünde yamyamlara dönüştü. İnsanlarla yamyamların mücadelesi size izleme keyfi yaşatacak.

Dahası: Mutlaka İzlemeniz Gereken Uzaylı Filmi Listemize de göz atabilirsiniz.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın