Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Dış Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır ?

Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkma riski bulunan dış gebelik, hamile kadınların tam anlamıyla kabusudur. Oluşma olasılığı 50’de bir olan bu hamilelik tipinin ne olduğunu ve belirtilerini merak ediyorsanız şunları okuyabilirsiniz: Dış gebelik belirtileri nelerdir? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Ektopik Gebelik Nedir?

Her hamile için risk oluşturan bu süreç, hamileliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanamadığı bir durumdur. Hamileliğin bazı dönemlerinde ortaya çıkan bu durum hayati sağlık sorunlarına yol açacaktır. Döllenmiş yumurtanın rahim içine düzgün bir şekilde yerleşememesi veya embriyonun rahim dışında başka bir yere yerleşmesi dış gebeliğe neden olur. Bu durumda hamileliğin devam etmesi ne yazık ki mümkün değildir. Hamile kadınların bile hayatları tehlikede. Bu nedenle dış gebeliğin en kısa sürede teşhis edilmesi ve derhal sonlandırılması gerekir. Sevindirici tarafı ise hamileliklerde nadir görülen bir durum olması” dedi. Dış gebelik belirtileri nelerdir? ? “Ve dış gebelik belirtileriniz varsa derhal doktora başvurmalısınız.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Normal gebelik ve dış gebelik bazı ortak özelliklere sahip olsa da ortak belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtilerden dış gebeliği anlamak mümkün değildir ancak dış gebeliğin de kendine has belirtileri vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Kilo vermek

Dış gebelik yaşayan bireyler bu durumu kilo vermelerinden anlayabilirler. Normal kilodaysanız ve yakın zamanda kilo vermeye başladıysanız hemen bir doktora başvurmalısınız.

Vajinal Kanama ve Lekelenme

Adet döngüsü dışında meydana gelen vajinal kanamalar sizi hemen endişelendirmemelidir. Kanama ve lekelenmenin bir arada olması halinde her iki durumda da vakit kaybetmeden bir hekime muayene olmanız gerekmektedir.

Şiddetli Karın Ağrıları

Embriyo rahim içinde doğru yere yerleşmezse veya rahim dışında bir yerde olgunlaşmaya başlarsa karın ağrısına neden olabilir.

Sindirim Sistemindeki Bozukluklar

Sindirim sisteminizde beslenmenizle ilgisi olmayan sorunlar yaşıyorsanız sisteminizi dikkatli bir şekilde gözlemlemelisiniz. Dış gebelik sindirim sisteminde de bozukluklara neden olur.

Anüsteki Rektal Basınçlar

Embriyonun rahim dışında farklı yerlere yerleşmemesi, şiddetli karın ağrısının yanı sıra kalın bağırsakta ağrıya da neden olur. Kalın bağırsaklarınızın ağrısını anüs bölgenizde hissedebilirsiniz.

Bayılma ve Baş Dönmesi

Normal gebelikte baş dönmesi ve bayılma meydana gelebilir ancak dış gebelikte daha erken ortaya çıkar.

Gün İçinde Hissedilen Baş Dönmesi

Ektopik gebeliğin bir başka belirtisi de şiddetli baş dönmesidir. Kendinizi yorgun hissediyorsanız ve başınız dönüyorsa mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var. “Hamileliğin başlangıcında” Dış gebelik belirtileri nelerdir? ” gibi soruları sormanız sizin lehinize olacaktır. Erken teşhis edilmeyen dış gebelik, yanlış yere yerleşen ve büyüyen embriyonun fallop tüplerini parçalamasına neden olur. Bu durumdan kaynaklanan kan, karın ve pelvik bölgenizde ağrıya neden olur. Unutmayın. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında, hatta küçük bir semptom bile ortaya çıkmadan önce doktora görünmek.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın