Sinek Isırığı Neden Kaşınır? – Obilsin

Özellikle yaz aylarında insanların en çok endişe duyduğu konulardan biri de sineklerdir. Hem vızıltısı hem de ısırığı nedeniyle insan çözüm üretme durumunda kalıyor. Isırılma durumunda uzun süre kaşıntı meydana gelebilir. Sinek ısırıkları neden kaşınır? Ayrıca form için bir arama yapılacaktır. Isırmadan kaynaklanan kaşıntı ve ağrı birkaç gün sürecektir. Bağışıklığı zayıf olan kişilerde bu sürecin daha uzun sürdüğü de belirtiliyor. Sinekler insanları ısırdıklarında kan alırlar ve tükürüklerinin bir kısmını insanlara enjekte ederler. Tükürükte bulunan bazı maddeler de bağışıklık sistemini etkiler. Tükürüğün bağışıklık sistemine dahil olmasıyla birlikte histamin salgılanacaktır. Bu yabancı maddeye karşı salgılanan histamin de kaşıntı ve şişliğin nedeni olarak görülüyor. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak için farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.

Sinek ısırıklarına ne iyi gelir?

Yaz aylarında insanların sinek sokması sorunu yaşadığı biliniyor. Sinek ısırıklarına bağlı olarak cilt yüzeyinde şişlik ve kaşıntı meydana gelir. Bunun dışında alerjik sorunlar da ortaya çıkar. Beklenmeyen durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurmak en doğru çözümdür. Sinek ısırıklarından kaynaklanan şişlik ve kızarıklıkların tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilir. İlk akla gelen yöntem soğuk komprestir. Öte yandan ısırılan bölgeye diş macunu da sürülebilir. Ancak bu yöntemleri uyguladıktan sonra hala sonuç alınamıyorsa konu hakkında bilgi sahibi bir doktora başvurmak etkilidir. Verilen merhemler doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Sinek ısırığı kaşıntısı nasıl giderilir?

Sinek ısırıklarına karşı farklı yöntemler kullanılabilir. Bazı doğal yöntemler evde çok kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bunlar arasında aspirin ve buz en çok bilinenleridir. Aspirin tabletlerini suyla ezip kaşıntılı bölgeye uygulamak sonuç verecektir. Aynı zamanda sinek ısırığının olduğu bölgeye buz sıkıştırıldığında kaşıntının giderek azaldığı belirtilmektedir. Sinek ısırıklarının olduğu bölgeye limon tuzu ve çay poşetleri eklemek de şişlik ve kaşıntıyı hafifletmek açısından önemlidir.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın