Türkiye kadın boy ortalaması 2020

Kadınlar için boy en önemli estetik kaygılardan biridir. Çünkü bir kadın ne kadar ideal kiloda ve fiziksel boyutta olursa olsun, onun figürü ve görünümü boyuna bağlıdır. Boy ortalaması normalin altında olan kadınlar için bu durum can sıkıcı bir durumdur. Hiçbir estetik ameliyatla veya uygulamayla uzatılamayan kadınların boyu ülkemizde belli bir standarda sahiptir. Türkiye kadın ortalama boyu Kadınların en çok merak ettiği boy kriterlerinden biridir. Ülkemiz kadınlarının dünyanın diğer ülkelerine göre biraz daha kısa olduğu biliniyor. Dünyadaki birçok ülkeyle karşılaştırıldığında Türkiye kadın ortalama boyu Kısa kalabilir. Ancak ülkemizde geçmiş yıllara göre bir karşılaştırma yapıldığında ortalama değerlerde artış olduğu görülmektedir. Yani; Ülkemizde ilk ortalama boy ölçümü 1970 yılında uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma kapsamında yapılmıştır. 1970 yılında yapılan ölçümlere göre Türkiye kadın ortalama boyu 160 cm olarak belirlendi. 20 yıl sonra 1990 yılında yapılan aynı araştırmaya göre, Türkiye kadın ortalama boyu 160 cm’den 163,50 cm’ye yükseldi. Yani ülke standartları dikkate alındığında kadınların boyunda ortalama 3,5 cm’lik bir artış gözlendi. Ve son olarak 2020 yılında yapılan yeni değerlendirmelerde bu ortalama 164 cm olarak belirlendi. Ülkemizde 30 yıllık bir süreçte kadınlarda ortalama yüzde 4’lük bir artış yaşandı. Artık Türk kadınlarının önceki yıllara göre daha uzun olduğu biliniyor.

Türkiye boy ortalaması açısından dünyada kaçıncı sırada?

2020 yılında ülkemizde yapılan araştırmalarda Türkiye kadın ortalama boyu 164 cm olarak bilinse de erkeklerin ortalama boyu 177 cm’dir. Dünya ortalamasına baktığımızda Türkiye ortada. Türk halkı, kadın ve erkek ortalama olarak ne çok uzun ne de çok kısadır. Türk kadınları bazı ülkelerin kadınlarına göre kısa boyluyken bazılarına göre uzun boylu sayılıyor. Boy ortalaması Türk kadınlarına göre daha yüksek olan kadınlar İspanya, İsveç, Sırbistan, Polonya, Norveç, Hollanda, Meksika, İzlanda, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerde yaşıyor. Boy ortalaması Türk kadınlarına göre daha kısa olan ülkeler Arjantin, Ermenistan, Bahreyn, Bolivya, Brezilya, Şili, Çin, Kolombiya, Küba, Mısır ve Gana olarak biliniyor.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın