Bordo Bereli Nasıl Olunur ? Gerekli Şartlar Nelerdir

Bordo bere olmak istiyor ancak nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu yazımız size yol gösterebilir. Bordo bere nasıl olunur? Bordo bereli olmanın parayla ya da maaşla yapılacak bir iş olmadığını bilmek önemlidir. Vatana hizmet etmek fedakarlık yapmak demektir. Sen bir kahramansın ama bunu kimse bilmeyecek. Çok ağır eğitim ve görevler üstleneceksiniz ama bunu kimse bilmeyecek… Bordo bereli olabilmek için öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde subay, astsubay veya uzman çavuş olarak görev yapmanız gerekiyor.

Bordo Bere Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bordo bereliler hiyerarşinin diğer kolları gibi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan bir birliktir. Oldukça popüler ve prestijli olan bu bölüm, eksikliklerini gönüllülük esasıyla kapatıyor. Bordo bereli olmak kağıt üzerinde çok zor görünmese de eğitim kapsamında en zorlu eğitimlerin verildiği bu üniteyi başarıyla tamamlamak tabiri caizse her yiğidin harcı değildir. Bordo bere sadece Türkiye’de değil tüm dünyada büyük bir popülerliğe ve saygıya sahip. Bu itibarı, çok zor koşullar altında eğitildikten sonra birçok zorlu görevi başarıyla tamamladıkları için kazandılar. Gençlerin gözünde oldukça önemli bir yere sahip olan bordo bereyi kullanmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollar zorlu geçitlerden geçse de dilerseniz başarıyla tamamlayarak bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz. Yeterli kararlılığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hiçbir şey sizi yıldırmamalı. Siz de bu mesleği icra etmek istiyorsanız ve gerekli koşulları sağlıyorsanız; Güzelce ve titizlikle uygulamanız gerekir. Daha sonra gerekli adımları tamamlayarak istediğiniz mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Kimler Bordo Bere Takabilir?

Bordo bereliler arasında da ordunun diğer kollarında olduğu gibi rütbelere dayalı bir hiyerarşi bulunmaktadır. Burada astsubaylar, subaylar ve uzman astsubaylar var. Engebeli ve zorlu arazi şartlarında hayatta kalmayı, operasyonları nasıl organize edeceklerini, en zorlu askeri şartların bile üstesinden gelmeyi öğreniyorlar. Buradaki hazırlık süreci tamamlandığı andan itibaren bu kişiler son derece nitelikli ve dünyadaki sayılı insanlardan biri haline geliyor. Bordo bereliler gönüllüler arasından seçilmektedir ancak gönüllü olabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde aktif olarak görev yapan uzman çavuş, astsubay veya subay olmanız gerekmektedir.

Bordo Bere Olmanın Şartları Nelerdir?

3 yıllık zorunlu ve zorlu eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Orduda görev yapan astsubay, subay veya uzman çavuş rütbesine sahip olmanız gerekmektedir. Yurt içinde 72 hafta, ardından yurt dışında zorlu bir eğitime hazır olmalısınız.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın