Bordo bereli ne demek, kimlere bordo bereli denir

Bordo bereliler çok özel bir askeri birliktir. Bu birlikteki askerlerin tamamı bordo bere taktığı için bunlara bordo bere denilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çeşitli rütbelerde askerler bulunmaktadır. Bu rütbelerdeki subay, astsubay, uzman ve astsubaylar özel eğitime tabi tutulur. Bordo bere ne anlama geliyor? Bu sorunun en iyi cevabı bu olacaktır. Halk arasında bordo bereli olarak bilinen askerler, özel eğitim almış bu askeri birimlerdir.
Bordo bere ne anlama geliyor? Bu soruyu cevaplamak için özel kuvvetler komutanlığını araştırmak yeterli olacaktır. çünkü bordo bereliler dünyanın en iyi özel kuvvetleri olarak biliniyor. Özel olarak seçilen askerlere, insanüstü bir eğitimin ardından bordo bere takma hakkı veriliyor. Bordo bereliler, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarında seçilen, subay ve astsubaylardan oluşan gruplardır. Bu gruplar üç farklı branşta 47 farklı ders alarak çok özel bir eğitim alıyorlar. Bu eğitim 3,5 yıl sürüyor. Ve bu dönemin çok ağır, yorucu ve zor olduğu biliniyor. Özellikle bordo bere eğitiminde psikoloji çok önemlidir. En önemli özellikleri her zaman güçlü ve dayanıklı olmalarıdır. Çünkü görevleri gereği duygusallığa yer yoktur. Ve her türlü hava koşuluna dayanıklı olacak şekilde yetiştirilirler.

Bordo berenin özellikleri

Bordo bere ne anlama geliyor? Merak edenler için her ne kadar bu sadece bir sıfat olsa da bordo bereliler aslında çok özel insanlardır. 1992 yılında tugay düzeyinde kurulan ve Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan bordo bereli askerler, ülkemiz sınırlarını aşarak dünyada pek çok ilke imza atıyor. Bordo bereliler dünyada güven atış eğitimi alan tek birlik olarak biliniyor. En önemli özelliklerinden biri de komutanlarına sonsuz itaat etmeleridir. Hatta komutanlarının ‘beni vurun’ emrini bile anında yerine getiriyorlar.

Bordo bere ne anlama geliyor? Soranlar için aslında bu sıfatın arkasında inanılmaz bir mücadele ve çaba yatıyor. Her biri en az 4 yıllık fakülte mezunu olan ve çok zorlu bir eğitimle bordo bere takmaya hak kazanan tüm Mehmetçikler, ülkemizin en değerli grubu olarak biliniyor.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın