CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? – Obilsin

Tüm vatandaşların cimer.gov.tr ​​şikayet sayfası üzerinden taleplerini Cumhurbaşkanlığına iletmeleri mümkün. Vatandaşların ALO 150 telefon hattını arayarak da CİMER’e başvuru yapması mümkün. İnternetin ve teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok konuda bildirimde bulunmak, taleplerinizi iletmek ve bilgi almak için CİMER üzerinden işlem yapabilirsiniz. TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), vatandaşların istek, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan Cumhurbaşkanlığına iletmesine olanak sağlayan bir sistemdir. 2015 yılında kurulan bir web servisi olarak faaliyet gösteren CİMER, vatandaşların 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 Sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu kapsamında belirlenen hakları kullanarak işlem yapabilmesine olanak sağlamaktadır. CİMER uygulaması kapsamında; internet üzerinden hızlı işlemler yapılabilmektedir.

e – Devlet CİMER’e Nasıl Başvurulur?

CİMER başvuruları e-Devlet üzerinden kabul etmektedir. CİMER resmi internet sitesine erişim sağladıktan sonra e-Devlet üzerinden veya ilgili başvuru formunu doldurarak taleplerinizi iletebilirsiniz. CİMER’e e-Devlet üzerinden başvuru yapacak vatandaşların birkaç basit adımda işlemlerini tamamlaması mümkün. CİMER’e başvurmak için aşağıdaki adımlar takip edilir: CİMER web sitesine giriş yapın. Açılan ekranda “e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için tıklayın” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede TC Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Başvuru adımları takip edilerek talepler iletilebilir. Konuyla ilgili taleplerinizi elektronik ortamda Başkanlığa kısa sürede ileterek hızlı yanıt alabilirsiniz. Vatandaşların her konuda ihbar, şikayet ve taleplerini iletebilecekleri bir sistem olan CİMER, birçok açıdan avantaj sağlıyor. Vatandaşların ALO 150’yi arayarak da CİMER’e başvuru yapması mümkün.

CİMER Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

CİMER başvuru sorgulamaları doğrudan e-Devlet üzerinden de yapılabilecek. CİMER’e başvuran vatandaşların başvuru sonucu ve süreç takibi için basitçe sorgulama yapması mümkün. Bu kapsamda e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “CİMER Başvuru Sorgulama” yazılarak işlem gerçekleştirilir. Açılan sayfadaki başvuru sorgulama adımları takip edilerek süreç tamamlanır. e – Devlet dışında yapılan başvuru sonuç sorgulamalarında CİMER’in kendi resmi internet sitesi üzerinden de işlem yapılabilmektedir. C. kimlik numarası, Adı – Soyadı, Doğum tarihi, Kimlik seri numarası, Cep telefonu numarası. Sorgulama için istenen bilgileri girdikten sonra başvuru sonucuna ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

CİMER Şikayeti Sonucunda Ne Olur?

cimer.gov.tr ​​başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanır. Gerektiğinde Bilgilendirme ve CİMER yetkilileri ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirlik, Bilişim ve CİMER Genel Koordinatörleri tarafından bilgiler gizlenebilir. Şikayetin sonucu tarafınıza CİMER üzerinden bildirilecektir. Şikayet sonucuna göre hangi aksiyonların alınması gerektiği bilgisi sizlerle paylaşılacaktır. Bilgi edinme hakkı kapsamında vatandaşların CİMER üzerinden yaptığı her başvuru sonrasında ilgili kurumlardan alınan bilgiler vatandaşlara iletilebilecek veya süreç başlatılabilecek. Bu kapsamda vatandaşların birçok konuda çok daha kolay sonuç alması sağlandı. CİMER başvurusunun ardından ilgili kurumlar tarafından konu hakkında detaylı açıklama yapılıyor.

CİMER Başvuru Sonuçları Ne Zaman Gelecek?

CİMER başvuru sonuçları en geç 30 gün içinde verilir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan başvurularda bu süre 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Başvurular elektronik ortamda yapıldıktan sonra sonuçlar en kısa sürede tarafınıza bildirilmektedir. Vatandaşların her türlü konuda şikayet, talep ve bildirimlerini CİMER üzerinden yapabilmeleri mümkün.

CİMER Şikayeti Nasıl Yapılır?

CİMER şikayet işlemleri için e-Devlet üzerinden veya CİMER’in resmi internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak veya ALO 150 numaralı telefon hattını arayarak ilerleyebilirsiniz. Başvuru formunda kimlik bilgileriniz ve diğer kişisel bilgileriniz istenecektir. Daha sonra şikayet etmek istediğiniz konuyu seçerek ilgili kurum veya kişilerle ilgili taleplerinizi iletebilirsiniz. CİMER’e başvuran vatandaşlara ortalama 30 gün içerisinde yanıt veriliyor. Kısa sürede sonuç alınması ve ilgili kurumlara rehberlik edilmesi birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. CİMER uygulaması kapsamında vatandaşlar ile kamu kurumları arasındaki bürokrasi ve bürokrasi önemli ölçüde azaldı. Ayrıca şeffaflık da bu bağlamda ulaşılması gereken temel hedefler arasındadır. CİMER’e herkes online başvuru yapabilir.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın