Çöp Vergisi Kime Aittir? Kimin Ödemesi Gerekiyor?

Çöp vergisi kime ait? Neden alınır? Çevre temizlik vergisi olarak bilinen çöp vergisi, belediye gelirleri kanununa göre tahsil edilmektedir. Belediyeler bu vergiyi topladıkları çöplere göre alıyorlar. Çöp vergileri evlerden ve işyerlerinden toplanıyor. Bu vergiyi su faturalarına ekleyerek topluyorlar. Arazi araziden toplanmaz. İşyerleri ve diğer binalar için çöp vergisini ödemek üzere belediyeye gitmeleri gerekmektedir.

Çöp vergisi kime ait? Kim Öder?

Binayı kullanan kişi de vergiyi ödemek zorundadır. Bir evde kiracı varsa kiracının da kira bedelini ödemesi gerekir. Ev kullanılmıyorsa vergi ödemeye gerek yok. Ancak evin boş olduğunun belediyeye bildirilmesi gerekmektedir.

Vergi Ödemesi iki taksitte ödenir

Vergi ödemeleri yılda iki eşit taksitte yapılmaktadır. İlk vergi taksit ödemeleri mart, nisan ve mayıs aylarında yapıldı. İkinci taksit ödemeleri kasım ayında yapılıyor. Ödemeler ilçe belediyesine giderek veya e-belediye sistemi üzerinden online olarak yapılabilecek.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın