Dövme türleri ve özellikleri – Obilsin

Son yıllarda dövmelere büyük bir ilgi var gibi görünüyor. Genç-yaşlı, kadın-erkek herkesin vücudunun bir veya birden fazla yerinde farklı türde dövmeler bulunmaktadır. Bu konuda yapılan bilimsel açıklamalar göz önüne alındığında, insanlar mesaj uğruna dövme yaptırmaktadır. Ancak bunun estetik boyutu artık büyük önem taşıyor. Peki vücudunuzun en güzel bölgelerine sevdiğiniz ve yaptırmak istediğiniz pek çok farklı dövme türü olduğunu biliyor muydunuz? Son zamanların en popüleri dövme türleri ve özelliklerini birlikte inceleyelim.

Geleneksel dövme – Eski Okul

Dövmelerin en eskisi ve en bilineni geleneksel dövmelerdir. Bu tür çalışmalarda kalın siyah çizgiler ve sınırlı bir renk paleti kullanılır. Kullanılan renkler sınırlı olsa da her zaman canlı ve parlak renklerden seçilmektedir. En sık kullanılan objeler ise güller, çapalar ve kadın yüzleri gibi ikonik tasarımlar.

Gerçekçi – Gerçekçi dövme

Gerçekçi çalışmaların dövme alanında büyük etkisi vardır. Klasik realizmin tarihini konu alan bu eserler günümüzde hâlâ oldukça popülerdir. Ancak her zaman gerçek bir dövme sanatçısının yapması gereken en zor dövme türleri olarak bilinmişlerdir. Bu çalışmalarda dövme sanatçısı gördüğü bir fotoğrafı aynen uygular. Renkli ya da sadece siyah olabilen bu çalışmalarda gerçeküstü detaylarla farklı kompozisyonlar hazırlanabiliyor.

kabile dövmesi

Kabile dövmelerine kabile dövmeleri de denir. Binlerce yıl öncesine dayanan bu eserler, detaylı desenler içeriyor. Antik çağlarda insanların kabile bağlılığını simgeleyen bu eserler, insan vücudunun oldukça geniş bir alanını kapsayabilmektedir.

Japon tarzı dövmeler

Bu eserlerde Uzakdoğu kültüründe görmeye alışık olduğunuz mitolojik unsurlar kullanılıyor. Japonya’nın geleneksel estetik anlayışına uygun olan bu eserlerde ejderhalar, saldırıya uğrayan kahramanlar ve mitolojik yaratıklar ön plana çıkıyor. En sık tercih edilen dövme çeşitleri aslında Japon kültürünün bir yansıması olarak biliniyor.

illüstrasyon dövme

Oldukça büyük ölçekte yapılan illüstrasyon dövmelerin aslında net bir çizgisi yoktur. Bu eserleri ayırt etmek oldukça zordur. Bunun en mantıklı açıklaması bu tip dövmelere baktığınızda kendinizi bir sanat galerisindeymiş gibi hissetmenizdir.

geometrik dövme

Gün geçtikçe oldukça popüler hale gelen geometrik dövmelerde genellikle tek tip siyah mürekkep kullanılmaktadır. Elbette adından da anlaşılacağı üzere geometrik şekiller kullanılarak sade ve şık tasarımlar oluşturuluyor. En çok bilinen ve tercih edilen dövme türleri yukarıdaki gibidir. Bunun dışında diğer dövme çeşitleri ise şunlardır; Taslak Minimalist UV Glitch Ambigram Siyah İş Çöp Polka Biyomekanik Taslak Beyaz mürekkep Nokta işi Chicano tarzı Neo – Geleneksel Yeni Okul Suluboya

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın