Gebelikte tsh yüksekliği yaşayanlar – Gebelikte tsh değeri önemi

Vücudumuzdaki en önemli hormon salgılarından biri olan TSH’nin değeri hamilelikte önemlidir. Diğer hormonları da kontrol eden bu salgı değeri hamilelik boyunca hassas ve karmaşık hale gelir. Bu durum meydana geldi Hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar İnsanlarda endişeye neden oluyor. Siz de TSH yüksekliğinden şikayetçiyseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar hamilelikte TSH değeri ne olmalı?

Hamilelik boyunca yüksek hormonal uyarımla yeni bir döneme giren anne adayları için de TSH değeri aynı derecede önemlidir. Hamilelikte yaşanan farklı salgılar sonucunda TSH değerleri normalden yüksek veya düşük çıkabilir. Hamilelik döneminde hgc hormonu salgılanmaya başlar. HCG hormonu tiroid hormonu ile aynı görevleri üstlenen bir hormon salgısıdır. Bu durumda hCG ile TSH hormonlarının kesişmesi nedeniyle hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar arasında olmanız da mümkündür. Vücutta HCG hormonunun salgılanması TSH değerinin normal değerin üzerinde kalmasına neden olurken aynı zamanda düşük seviyelerde kalmasına da neden olur. Bazı uzman doktorların kabul ettiği değerler vardır. Hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar Bu değerlere dikkat etmeleri gerekiyor.

Hamileliğin İlk 12 Haftasında Tsh Değerleri Ne Olmalı?

Hamileliğin ilk 12 haftasında TSH değerinin 2,5 mIU’nun altında olması gerekir.

Hamileliğin 18. ve 24. Haftaları Arasında Tsh Değerleri Ne Olmalı?

Gebeliğin 18. ve 24. haftaları arasında ise 3 mIU’nun altında olması gerekir.

Hamileliğin Son 12 Haftasında Tsh Değerleri Ne Olmalı?

Gebeliğin son 12 haftasında 3 mIU’dan az olmalıdır.

Hamilelikte Yüksek veya Düşük TSH Değerleri Bebeği Tehlikeye Sokar mı?

Hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar Bir diğer merak edilen soru ise bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Hamilelik sırasında düşük TSH seviyeleri bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir. Annenin bağışıklık koruması için ürettiği hücreler tuhaf şekillerde çalışacak ve tiroid bezini etkileyecektir. Kandaki beyaz kan hücreleri tiroid hormonuna tehlikeli bir şekilde müdahale edebilir. Daha sonra metabolizma hızının düşmesine neden olacaktır.

Hamilelik sırasında sık karşılaşılan bir diğer durum da TSH düzeyinin alışılmadık derecede yüksek düzeyde hissedilmesidir. Hamilelikte TSH yüksekliği yaşayanlar İnsanların en çok merak ettiği konu yüksek TSH değerinin bebeğin kafasını tehlikeye atıp atmayacağıdır. Hamilelik sırasında TSH düzeyi artarsa ​​sağlıklı hücreler anne adayının vücudundaki bağışıklık hücrelerine saldırır. Bu arada ortaya çıkan tiroid bezini uyarıcı maddeler de tiroid bezinin daha fazla çalışmasına neden olacaktır.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın