İkonik ne demek? Ne Manaya Geliyor?

ikonik ne demek?
Kelime anlamıyla ikon, bir kişi, bir duygu, bir hareket ya da dönem denince akla gelen ilk şey olarak tanımlanabilir. Bu ikonik kişi veya şey anlatıldığı dönemi yansıtıyor.

Bir kişi olarak ikonik olan nedir?

Örneğin; Sabiha Gökçen. Sivil havacılık alanında kadınların aklına gelen ilk isim Sabiha Gökçen oluyor. Adı İstanbul’daki havaalanına bile verildi. Coco Chanel moda dünyasının ikonik isimlerinden biri. Şapka tasarımıyla öne çıkan modacı kadın, Fransa’da başlayıp tüm dünyaya yayılan bir marka yarattı.

İkonik dönem nedir?

Davut heykeli tarihin en önemli ve ikonik eserlerinden biridir. Rönesans dönemi denilince akla ilk gelen heykel Davut heykelidir. Michelangelo Buonarroti’nin yaptığı heykel halen Floransa’da sergileniyor. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu. Aynı zamanda ikonik bir tablo haline gelen Mona Lisa, Rönesans döneminin en ikonik tablolarından biridir. Halen Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Geleneksel olarak dönemi ve yapılan her işi en iyi tanımlayan kişi veya şeylere ikonik denir. Bir türün temsilcisi haline gelen bu ikonlar pek çok alanda tanımlanabilir. Gotik, Rönesans, Bizans ya da Osmanlı gibi dönemlerde bir otomobil markasının ya da müzik, resim, heykel, moda ve mimari gibi alanlardaki önemli politikacıların ikonik tasarımları denilebilir.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın