Kediler Grip Olur Mu? – Obilsin

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte evcil hayvanlar da enfekte olabilir. Bu hastalıkların tedavi edilebilmesi için tedavi uygulamalarına da önem verilmesi gerekmektedir. kedi gribi En sık görülen hastalıklardan biridir. Virüs ya da bakteriler nedeniyle oluşabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi sırasında antiviral ilaçların kullanılması ve tedavi sürecinin iyi takip edilmesi de önemlidir. İnsan gribine benzer bir hastalıktır. Hiçbir zaman hafife alınmaması gereken kedi gribi, özellikle yaşlıları ya da yavru kedileri ciddi şekilde etkiliyor. Bağışıklık sistemini etkilediği için gelişimini tamamlamamış veya kronik hastalıkları olan kedilerde ciddi hastalıklara neden olabilir.

Kedi Gribinin Nedenleri

Kedilerde solunum sistemi enfeksiyonlarına virüsler neden olur. Ancak nadir de olsa bakterilerin neden olduğu hastalıklar da ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan sokak hayvanlarında ve barınaklarda sıklıkla görülmektedir. Ancak evde birden fazla kedi varsa kedi gribi hastalık olarak değerlendirilebilir. Oluşma nedenleri arasında aşı yaptırmama, stres, doğum ve dışarıda yaşama gibi durumlar yer alıyor. Öte yandan kedilerin genel sağlık durumu da bu hastalıkların nedenleri arasındadır. Kedi gribi virüs ve bakterilerin yanı sıra mantarların neden olduğu enfeksiyonlarda da kendini gösterebilir. Bu virüslerin tükürük ve burun salgılarında olduğu söyleniyor. Kedilerle temas halinde olmak ve aynı kaplardan yemek yemek onların hastalık bulaştırması açısından önemli bir kriterdir. Dolayısıyla enfeksiyonun son derece kolay yayıldığı söylenebilir. Farklı kedileri seven kişiler de bu hastalığı yayabilir.

Kedi Gribi Tedavisi

Kedi gribi ortaya çıkarsa veterinere gitmek iyi bir seçim olacaktır. Kedi gribi tanısının muayene ve kan testleri ile konulması mümkündür. Ancak hastalığın tedavi süreci kedilerin genel durumuna ve yaşam koşullarına göre değişiklik gösterecektir. Kedilerde gribe karşı etkili bir ilaç bulunmadığından kesin bir yöntem de bulunmamaktadır. Ancak bakteriden kaynaklandığı tespit edilirse antibiyotik tedavisine geçilecektir. Tedavi sırasında ilaç kullanımı kadar izolasyon ve beslenme durumuna da dikkat edilmelidir. Bu şekilde istenilen sonuçlara ulaşılacaktır.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın