Kediler Kuduz Olur Mu? – Obilsin

Geçmişte sık görülen ancak günümüzde nadiren görülen kuduz hastalığı sadece köpeklerle sınırlı değil. Bu hastalığa kedilerde olduğu gibi vahşi hayvanlarda da rastlanmaktadır. Kediler kuduza yakalanabilir mi? Sorunun cevabı bu yönde. Ancak evcil kedilerin ve sokak hayvanlarının aşılanması nedeniyle bu hastalık yaygın değildir. Kuduzu ortadan kaldırmak için hayvanların erken yaşlardan itibaren izlenmesi ve aşılanması önemli bir faktördür. Kediler için de geçerli olan bu durumun personel tarafından uygulanması önemlidir. Hayvanlarda görüldüğü takdirde 2-3 gün içerisinde ilk belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle önlemlerin bir an önce alınması son derece önemli bir konu olarak değerlendirilmelidir.

Kuduz Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde kuduz olduğunun ilk anlaşıldığı döneme prodromal başlangıç ​​evresi denir. 2-3 gün sonra semptomlar ortaya çıktıktan sonra hayvanın karantinaya alınması ve hiçbir canlıyla temas etmemesi önemlidir. Bu dönemde hayvanlar anormal davranışlar sergilerler. Isırılan bölgeyi kaşımaya başladığı anlaşılacaktır. Aynı zamanda vücut ısısında da artış olacaktır. Bu dönemden sonra kediler ilk başta korku dolu bir tavır sergileyecek ve normalde yemedikleri yiyeceklere yöneleceklerdir. Ayrıca iştahta ve su tüketiminde de azalma olacaktır. Isırılan bölgenin kaşınması daha sık hale gelecek ve idrara çıkma daha yoğun hale gelecektir. Bu süreçte giderek artan bilinç kaybı onların daha da saldırgan olmalarına neden olur. Ağız bölgelerinde tükürük akışı hızlanacaktır. İstemeden çevreye saldırdıkları da olabiliyor. Hastalığın son aşamasında vücutta felç meydana gelecektir. Ancak tükürük şeklinde kademeli bir artış gözlemlenecektir. Hayvanların yürüme kabiliyetini kaybetmesi nedeniyle 1-2 gün sonra mutlaka ölümle sonuçlanacaktır. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte hayvanların 1 hafta içerisinde öleceği belirtiliyor.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz hastalığının, hastalığı taşıyan bir canlının ısırması ile bulaştığı ve metabolizmaya farklı şekillerde katıldığı bilinmektedir. Hayvanların tırmalanması ve tükürüklerinin kazara yutulması da bulaşma nedenleri arasındadır. Öte yandan kuduz hayvanların etlerini yemek de bu hastalığın sebepleri arasındadır.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın