Minamol Şurup Ne İşe Yarar? Nedir?

Minamole şurubu ne için kullanılır? Sorulduğunda 5 ml’sinde 100 mg parasetamol bulunan Minamol’ün yüksek ateşi düşürücü, ağrıyı azaltıcı etkisi bulunuyor. Aşılama sonrası oluşabilecek ağrı ve ateşi hafifletmek, çocuklarda diş çıkarma dönemindeki diş ağrılarını tedavi etmek, soğuk algınlığı olan çocuklarda boğaz ağrısı, yüksek ateş gibi belirtileri tedavi etmek için kullanılabilir. Minamole şurubunun yan etki olasılığı çok düşüktür ve hamile kadınlar, emziren kadınlar, bebekler veya çocuklar tarafından önerilen dozlarda kullanıldığında güvenlidir.

Bebeklerde Minamol Şurup Kullanımı

Minamole şurubu ne için kullanılır? İki aydan küçük bebeklere doktorunuz tarafından özel olarak önerilmediği sürece ağrı/ateş düşürücü şurup vermeyin. Aşı sonrası ateşi olan 23 aylık bebeklere 60 mg parasetamol yani 2,5 ml Minamol 120 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir. 23 aylık bir çocuğa, ağrı veya ateş aşıdan kaynaklanmıyorsa 2 doza kadar şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ederse doktora başvurun.

Minamole Şurubu ne için kullanılır?Minamole Şurubu ne için kullanılır?

Minamol Şurubu Günlük Doz

6 yaş altı çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz 60 mg/kg’dır. 6 saat arayla bölünmüş dozlardaki her doz, kg başına 1015 mg’ı geçmemelidir. 6-12 yaş arası çocuklar: Bir çocuğun günde kullanabileceği maksimum doz 2 gram parasetamoldür. 12 yaş ve üzeri: Günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram ilaçtır.

Minamol Şurubu Kullanımı ve Aşırı Doz

Unutulan dozları telafi etmek için çift doz uygulamayınız. İhtiyacınızdan fazla ilaç kullandıysanız doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Çocuğunuza istemeden çok fazla ilaç vermek tehlikeli olabilir. Doz aşımı etkileri bariz olmayabilir ancak ciddi olabilir ve tedavi gerektirebilir. Çocuğunuza yanlışlıkla fazladan bir doz parasetamol verdiğinizi düşünüyorsanız, başka bir doz vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Minamole Şurubu Nedir?

Minamol 120 mg / 5 ml 150 Ml Süspansiyon, her ölçekte 5 ml’de 120 mg parasetamol içeren bir şuruptur. Parasetamol aktif maddedir, 150 Ml Süspansiyonda 120 mg / 5 ml Minamole şurubu ne için kullanılır?; Ağrı kesicidir. Ağrı sinyallerinin beyin üzerindeki etkisini azaltarak daha az ağrı hissedersiniz. Antipiretiktir. Beyindeki ısı düzenleyici maddelerin salgılanmasına etki ederek vücut ısısını düşürür. Minamol 120mg/5ml 150ml süspansiyonun etken maddesi olan Parasetamol, bir saat içerisinde etkisini göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar sürer.

Minamol neden tercih ediliyor?

Baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrıları gidermek, Soğuk algınlığı, nezle, nezle gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmek, Yüksek vücut ısısını düşürmek, Hafif ve orta dereceli ağrıları gidermek, Aşı sonrası ateş ve ağrıyı azaltmak, Parasetamol, Doğru dozajda kullanıldığında. Nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil müdahale gerektirir. Derhal hastaneye başvurmalısınız. Minamole şurubu ne için kullanılır? ve acil müdahale gerektiren durumlar; Deride kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kabarcıklanma veya soyulma Hırıltı Göğüs veya boğazda sıkışma Nefes alma veya konuşma güçlüğü Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınız şişmeye başlar Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve acilen hastanede tedavi görmeniz gerekiyor.

Hangi Hastalıklar Tehlikeli Olabilir?

Parasetamol veya ilacın diğer bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık (alerji) dışında; Anemi (anemi) Akciğer hastalığı, astım, bronşiyolit Karaciğer veya böbrek sorunları Gilbert sendromu (yüksek karaciğer enzimleri) ve geçici sarılık) 6-Fosfat dehidrojenaz eksikliği Çocuğunuzda yukarıda Minamol 120mg/5ml 150ml süspansiyon varsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. .

Hangi İlaçlar Tehlikeli Olabilir?

Minamol’ü almadan önce lütfen doktorunuza veya eczacınıza hangi reçeteli veya reçetesiz ilaçları kullandığınızı söyleyin. İlaç etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilacın etkinliğini azaltabilir. Mide boşalmasını yavaşlatan ilaçlar (propantelin vb.) Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (metoklopramid gibi) Karaciğer enzim uyarıcıları (bazı hipnotikler ve antipsikotikler gibi) epilepsi Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol Warfarin ve kumarin antikoagülan türevleri (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar) Zidovudin HIV enfeksiyonu (AIDS) tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan ilaçlar Domperidon (epilepsi tedavisinde kullanılır) bulantı ve kusma tedavisinde kullanılır John’s wort/Hypericum perforatum Kolestiramin içeren ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır) İlaçlar tropisetron ve granisetron içeren (radyasyon ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılır) Parasetamol İbuprofen ve ibuprofen birlikte alınabilir mi? Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofendir. Ancak: Parasetamol ve İbuprofen’i birlikte vermeyin. Size parasetamol reçete edildiyse ve hala ateşiniz veya hastalığınız varsa İbuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanımı konusunda mutlaka doktorunuza danışıp, doktorunuzdan onay almalısınız. Astımlı çocuklara İbuprofen vermeyin.

Minamol ve Dolven Aynı Anda Kullanılabilir mi?

Minamole şurubu ne için kullanılır?; Bu ilaç minimum zarara neden olan bir ateş düşürücüdür. Doktorunuz tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece Minamol ve Dolven şurubunun aynı anda verilmesi anlamsız ve yanlıştır. Çünkü hem ağrı kesici hem de ateş düşürücüdürler. Bu iki ateş düşürücü şurup çocuklara verildikten yaklaşık yarım saat sonra etkisini göstermeye başlar. Minamol şurubu verildiyse, Dolvenin’in çalışmaya başlamasını beklemeden aynı anda vermeniz, çocuğunuzun gereğinden fazla ilaç almasına neden olabilir. Çocukların ihtiyacından fazla ilaç almasını istemiyoruz. İki ilacı aynı anda kullanmak yerine ateş düşürücü şurubu kilosuna göre doğru dozda verip yarım saat kadar bekleyin. Ateş düşürücü asistanı, ateş düşürücü şurup dozunu ağırlığa göre hesaplar.

Minamol Şurup Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde minamol şurubu nasıl kullanılır? Minamole şurubu ne için kullanılır?; Öncelikle Minamol şurubunu tamamen homojen bir görünüm oluşana kadar yaklaşık 10 saniye kadar karıştırın. Daha sonra bebeğin kilosuna göre parasetamol dozunu hesaplayın. Daha sonra bebeğinizin ağzından yavaşça için. Ateş düşürücü olarak Minamol şurup dozajını ağırlıkça hesaplayabilirsiniz.

Minamole Şurubu Hangi Yaş İçin Uygundur?

Minamole şurubu parasetamol içerir. Bu ilaç 2 aylık ve daha büyük bebeklere reçete edilebilir. Dozaj hesabı ağırlığa göre yapılır.

Antipiretik Takviye Kutu Açıldıktan Sonra Ne Kadar Minamol Kullanılmalıdır?

Minamole şurubu açıldıktan sonra saklama koşullarına tabidir. Serin, düşük nemli ortamda ve direkt güneş ışığından uzakta saklandığında raf ömrü artar. Yüksek sıcaklık, yüksek nem, flakonun uzun süre açık bırakılması ve çok fazla güneş ışığı, ilacın kapak açıldıktan sonra bekleme süresini kısaltacaktır. Bir bebek

Minimal Şurubu Kaç Saat Almalısınız?

Minamole şurubunun standart kullanım süresi 24 saatte 4 defadır. Her doz arasında en az 4 saat beklenmesi normaldir. Çocuğunuza doğru dozda Minamol şurup verirseniz ilaç 20-30 dakika içinde etki göstermeye başlayacak ve bu etki 4 saat sürecektir. Minamole şurubu ne için kullanılır?. Minamole şurubu bu 4 saat içerisinde tekrar enjekte edilmemelidir. Aksini tavsiye ederse doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Minamol Astımı Kötüleştirir mi?

Astım ile Minamol arasında doğrudan bir bağlantı yoktur ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi semptomlarda artış gözlemlenmiştir. Minamole şurubu ne için kullanılır? Astımlı çocuklarda dozaja dikkat edilmeli ve talimatlara uyulmalıdır.

Minamol Ateş Şurubu Bebeklere Zararlı mı?

Minamole şurubu ne için kullanılır? ve bebeklerde kullanımının detayları hakkında neler söylenebilir; Bebeklere uygun dozlarda verildiğinde güvenli olan ve çok nadir yan etkileri olan parasetamol içerir. Bebeklerde ağrıyı dindirmek ve ateşi düşürmek için en uygun ilaçtır. Minamole şurubunun 2 aydan küçük bebeklerde reçetesiz kullanılması önerilmez.

Minamole Şurubu Öksürüğe İyi Gelir mi?

Minamole şurubu ne için kullanılır? Sorunun net cevabı; Minamole ateşi şurubunun öksürük tedavisiyle doğrudan ilgisi yoktur. Minamole öksürük şurubu değildir. Balgam veya öksürük refleksini gidermez. NOT: Sağlık konularında doktorunuza danışmalısınız. Bu yazı genel bilgilendirme amaçlı olup sağlık tavsiyesi veya ilaç tedavisi prosedürleri içermemektedir.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın