Paralel Evrenler Sizi Çok Şaşırtacak

Paralel evrenler teorisi ortaya atıldığı andan itibaren insanlar arasında her zaman merak konusu olmuştur. Farklı kopyalarımızın farklı evrenlerde olması ve yaşadığımız hayatın farklı evrenlerdeki kopyalarımız tarafından yaşanması da aynı derecede korkutucu. Bilim insanları tüm motivasyonlarıyla paralel evren teorisinin ne olduğu üzerinde çalışırken, biz de paralel evrenler başlıklı makaleyi sizler için derledik. Yazımızda paralel evren ne demek, paralel evren nedir gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Paralel Evren Teorisi Nedir?

Çoklu evrenler veya paralel evrenler ünlü fizikçi Albert Einstein’ın teorilerine dayanmaktadır. Einstein’dan önce Hugh Everett adında bir bilim adamı, içinde bulunduğumuz evrene benzer başka evrenlerin de olabileceğini belirtmişti. Bu kavram ilk kez 1895 yılında ortaya atılmıştı. Paralel evren teorisi, birden fazla evren arasındaki ilişkiyi ne anlama geldiği bağlamında tanımlıyor.


Kuantum fiziğinin incelediği paralel evrenler teorisi, bizim kopyalarımızın bulunduğu başka evrenlere işaret ediyor. Ayrıca başka evrenlerde de kopyalarımızın olmasını gerektirmez. Başka ortamlarda ve yerlerde meydana gelen paralel evrenlerin bizim evrenlerimizin kopyası olması şart değildir. Bu kural paralel evren kuralları arasındadır.

Paralel Evren ve İslam

İslam dininde paralel evrene işaret eden ayet ve yorumlara rastlamak mümkündür. İlk olarak 1895 yılında ortaya çıkan paralel evren teorisinin aslında yüzlerce yıl önce İslam’ın kutsal kitabı olan Kuran’da haber verilmiş olması mümkündür. Paralel evren ile İslam arasındaki ilişkiyi Talak Suresi’nin 66. ayetinde görüyoruz: “Allah, yedi göğü ve yerden bir o kadarını yaratan Yüce Yaratıcı’dır.”


Yedi gök kavramı sadece bu ayetlerle sınırlı olmayıp, Kur’an’da birçok kez dile getirilmektedir. Öte yandan İbn Abbas’ın paralel evrenler konusunda da şaşırtıcı fikirleri var.

Paralel Evren Teorisine Dayalı Filmler

Bay Kimse (2009)

Muhteşem bir paralel evren paradoksunun ortasında kalan Bay Hiçkimse ne adını ne de nereden geldiğini biliyor. Daha sonra eski hayatına dair bilgileri hatırladığında hayatında yaşadığı en büyük kabusun içinde olduğunu görür. Yaptığı her seçimle binlerce olasılık yaratan Bay Hiçkimse’nin başı dertte.

Yıldızlararası (2014)

Gelecekte insanlık artık sonuna çok yaklaşmıştır. Uzaya giden ve dünyadaki farklı yuvaları arayan öncü bir ekibin mücadelesini izleyeceğimiz filmde her şeye rağmen heyecanlı anlar sizleri bekliyor. Üstelik filmde karşımıza çıkan kara delikler ve solucan delikleri bir paralel evren filmi için harika bir seçenek.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın