Salçasız Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Salçasız bulgur pilavı yapmak isteyenler mutlaka tarife uymalıdır. Bulgur pilavı yapmak isteyen ancak salça kullanmak istemeyen kişiler bu duruma uygun tarifi kullanabilirler. Bulgur pilavı her zaman salçayla yapılan bir yemek değildir. Salçayı tercih etmeyen ya da salçaya alerjisi olan pek çok kişi var. Bu nedenle salçasız bulgur pilavı yapmak da mümkündür. Sade bulgur pilavı tarifiTarifte kullanılan malzemeler ile bulgur pilavı tarifi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Sade bulgur pilavı yaparken kişiler kendi damak zevkine ve zevkine göre malzemeler ilave edebilirler. Bu nedenle salçasız bulgur pilavı yaparken pişme süresine dikkat etmek gerekir.

Salçasız Bulgur Pilavı Malzemeleri Nelerdir?

Domates salçasız bulgur pilavı malzemeleri Temel bileşenleri içerir. Sade bulgur pilavı tarifi ve kullanılan malzemeler kişi sayısına göre artırılıp azaltılabilir. Bulgur pilavı için kullanılan malzemeler şu şekilde: Pirinçlik bulgur (yaklaşık 1,5 su bardağı) Kıyılmış soğan (isteğe bağlı, 1 adet) Tereyağı (yaklaşık 2 yemek kaşığı) Zeytinyağı (isteğe bağlı olarak ilave edilebilir. Yaklaşık 1 yemek kaşığı) Su (sıcak su, tavuk) et suyu) Tuz (yaklaşık 2 çay kaşığı) Bulgur pilavı yapımında kullanılan malzemelerdir. Salçasız olacağı için kavurma, haşlama gibi herhangi bir yöntemin kullanılmasına gerek yoktur. Salçasız bulgur pilavına soğan ilavesi isteğe bağlıdır. Soğan eklemeden tüketmek isteyenler soğansız tarifi uygulayabilirler. Aynı şekilde zeytinyağı kullanmak da zaten tereyağı kullanacağı için şart değil. İnsanlar malzemelerin içeriğini kendi zevklerine göre seçerler; Kişi sayısına göre malzemelerin yoğunluğunu değiştirebiliyorlar.

Salçasız Bulgur Pilavı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Salçasız bulgur pilavının püf noktaları, yapılışına ve malzemesine göre değişir. Mesela salçasız bulgur pilavı yaparken kullanılan su önemlidir. Musluk suyu içme suyu olarak kullanılmıyorsa yemek sırasında kullanılmaması tavsiye edilir. Bulgur pilavı yaparken kullanılan su tavuk suyu olursa yemeğin protein oranı artacak ve dolayısıyla lezzeti artacaktır.

Sade bulgur pilavı tarifi İncelendiğinde bazı unsurların değiştiği görülmektedir. Bu elementler kullanılan bulgurun cinsine, özellikle suyun cinsine göre farklılık gösterebilir. Kaliteli tereyağı kullanılması salçasız bulgur pilavının daha lezzetli pişmesini sağlar. Salçasız bulgur pilavı yaparken püf noktalarına dikkat ederseniz daha güzel bir lezzet yakalamanız mümkün. Sade bulgur pilavı yaparken en önemli püf noktalarından biri de dinlenme süresidir. Bulgur pilavı yapılır yapılmaz tabağa aktarılıp tüketilmemelidir. Üzeri kapatıldıktan sonra 10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra yavaş ve sakin hareketlerle tabağa aktarılarak servise hazır hale getirilmelidir.

Sade Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Sade bulgur pilavı yapılışı için kullanılan yöntemler vardır. İpuçlarına göre yöntemler değiştirilebilir. Sade bulgur pilavı yapmak isteyen kişilerin pişirme aşamasında titiz davranması gerekmektedir. Bulgurun temizlenip durulanmasına da dikkat etmek gerekir. Sade bulgur pilavının hazırlanışını şu şekilde sıralayabiliriz: Pilavın yapılacağı tencereye önce tereyağı, ardından zeytinyağı eklenir. Yağ eriyip ısınınca soğanı ekleyin. Soğanı kavurup yumuşamasını bekleyin. Soğanlar kavrulduktan sonra bulguru ekleyin. Bulgurları tereyağı ve zeytinyağında yaklaşık 3 dakika kadar kavurun. Kavurmayı takip eden süreçte tencereye önceden kaynatılmış su veya tavuk suyunu ekleyin. Suyun ardından malzemelere tuz ekleyip bulguru orta ateşte bir süre pişirin. Bulgur kaynamaya başladıktan sonra ateşi kısıp kısık ateşte pişmeye devam etmesini sağlayın. Son adım ise bulgur pilavını ara sıra karıştırarak ateşte bekletip, piştikten ve altı tamamen kapatıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra tüketime hazır hale getirmektir. Sade bulgur pilavı hazırlanırken izlenen adımlar bunlardır.

Bulgur Pilavını Salçasız Pişirmek Kaç Dakika Sürer?

Sade bulgur pilavının ortalama pişme süresi 20 – 25 dakikadır. Genellikle 20-25 dakikada pişen bulgur pilavı, hazırlama süreci de dahil edildiğinde 30-35 dakika sürüyor. Sade bulgur pilavı tarifi Uygulamadan sonra 5 – 10 dakika dinlenmeye bırakılmalı ve ardından servise hazır hale getirilmelidir. Bu durumda bulgur pilavının hazırlanışından tabağa kadar geçen süreç 40 dakika kadar sürebilmektedir.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın