Sezeryan Sonrası Ağrılar – Obilsin

Sezaryen Sonrası Ağrı
Her ameliyattan sonra çeşitli ağrılar yaşanması mümkündür ve bu da ameliyatların doğal bir sonucudur. Sezaryen sonrası ağrı da bu kategoride değerlendirilir. Sezaryen sırasında deri altı ve üstündeki dokular kesildiği ve kesilen rahim kendini iyileştirmek için kasıldığı için işlem sonrasında ağrı yaşanması sık görülen bir durumdur. Günümüz sezaryen ameliyatlarında yeni geliştirilen teknikler ve ilaçlar sayesinde işlem sonrası ağrı yaşanma ihtimali daha da azalmaktadır. Operasyon sonrası hissedilen ağrı genellikle ilk 2-4 saat içinde ortaya çıkar. Ancak epidural veya spinal anestezi yapılırsa bu ağrı evresi çok daha kolay atlatılabilir. Ayrıca ameliyat sonrasında kişiye verilen serumun içerisinde ağrı kesici etkisi olacak ilaçlar da bulunmaktadır.

Sezaryen sonrası ağrı Bu ağrıların giderilmesi için çeşitli ağrı kesici yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi PCA adı verilen hasta kontrollü ağrı kesicidir. Bu yöntemde kişi ağrı hissettiğinde ağrı kesici alarak ağrısını giderir. İşlem sonrası hissedilen ağrının işlemden sonraki altıncı saatte hafiflemesi ve kaybolması beklenir. Bir gün sonra ağrı tamamen kaybolur. Ancak kontrole gelindiğinde ağrı hissedilmesi normaldir. Doktorlar sezaryen sonrası bol bol dinlenmeyi öneriyor. Böylece ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı ve benzeri olumsuzlukların riski en aza indirilir ve kişi bu dönemi daha rahat geçirebilir.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın