Siteden Para Kazanmak ? Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır ?

Web sitesi açarak nasıl para kazanılır? Siteden Nasıl Para Kazanılır? Web sitesi açıp para kazanmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Öncelikle siteden birçok şekilde para kazanabilirsiniz. Burada basit bir blog sitesi nasıl kurulur ve bu blog sitesinden nasıl para kazanılır ondan bahsedeceğim. Uzun bir yazı olacak, site açıp para kazanmak istiyorsanız yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

1- İnternet bilgim yok, nasıl web sitesi açabilirim, ücreti ne kadar?

Blog sitesi açmak için büyük paralara ihtiyacınız yok. Bu yazıyı okuduysanız ve blog açmak istiyorsanız Yorum yazıp benimle iletişime geçebilirsiniz, size yardımcı olacağım.
Bir blog sitesi için en popüler yazılım WordPress’tir. WordPress ücretsizdir. Ücretli temalar ve eklentiler satın almanız gerekebilir. Burada WordPress’in ne olduğundan bahsetmeyeceğim. WordPress sitesi nasıl kurulur Arama yaptığınızda Google’da ve YouTube’da pek çok yazı ve video bulabilirsiniz.


WordPress’in paneli oldukça basittir. Tıpkı Word’de yazmak gibi; Başlık ekleme, metin yazma, kategori seçme, görsel yükleme ve kaydetme adımlarından oluşur. Hosting, Domain + Ücretli kurulum (eğer hiç uğraşmak istemiyorsanız) alırsanız WordPress sistemi size 500 TL’ye mal olacaktır. Hosting: Kısaca site verilerinin bulunduğu bir firmadan kiraladığınız bilgisayar alanıdır. Alan Adı: Sitenizin adı. Bunlar yıllık olarak ödenmesi gereken ücretlerdir. Küçük Blog sitesinin yıllık maliyeti 250-300 TL arasında olacaktır. Sitenizde çok sayıda görsel bulunacaksa ziyaretçi sayısı arttıkça bu rakam 300-500 TL civarında olacaktır.

2-Blog Sitesi Kuruldu Peki Ne Yazacağım? Yazarak Ne Kadar Para Kazanacağım? Para nereden gelecek?

Blog yazmaya başladığınızda hemen para kazanamazsınız. Bu uzun vadeli bir çalışmadır. İlk yıl kazanç beklemeden düzenli olarak yazı yazmanız gerekir. Bu nedenle yazmaktan keyif alacağınız bir kategori seçmeniz, sıkılmamanız açısından önemlidir. Uzun vadeli bir iş olduğu için pek çok proje kısa sürede sıkılıyor ve yarım kalıyor. Burası önemli. Sıkılmayacağınız konular olduğu gibi insanların aradığı, hakkında bilgiye ihtiyaç duyduğu konular da olmalı.

Belirli bir kitleye ulaştığınızda alacağınız reklamlardan para kazanacaksınız. Burada en popüler ve en karlı olanı Google Adsense’dir. Siteniz içerikle dolmaya başladığında Google Adense başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca bunun nasıl yapılacağına dair arama yaparak bulabileceğiniz çok sayıda video ve metin anlatımı da mevcut. Google Adsense Hesabı Açma Arama yapabilirsiniz: Google Adsense, reklamlara tıklandığında size para kazandırır. Burada reklam gelirleri sitenize giren kişinin gördüğü reklama ve tıklanan reklamın popülaritesine göre değişmektedir. İşin içine girince bunları daha iyi anlayacaksınız. Örneğin sitenize günde 2 bin kişi giriş yapıyor ve ortalama 50 kişi reklamlara tıklıyor. Tıklama başına kazanç 0,10 krş ile 0,50 krş arasındadır, genel olarak Türkiye’de bu bilgiye göre günde 15 TL kazanabilirsiniz. Bu ayın kazançları bir sonraki ay Google Adsense tarafından banka hesabınıza EFT olarak gönderilecektir. Burada minimum 200 TL kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazancı artırmanın farklı yöntemleri var ancak kafa karışıklığını önlemenin en temiz yolu Google Adsense’dir. Sitenize tanıtım yazıları almak, harici reklam ve banner görselleri eklemek vb. gelirinizi artırır.

3- Blogumda yazacağım konuları nerede bulacağım? Ne Tür Başlıklar Yazmalıyım?

Sitemize gelen ziyaretçilerin çoğunluğu Google aramalarından gelecektir. Hal böyle olunca bir kişinin Google’a bir şey yazıp arama yaptığında sonuçlarda sitemizi görmesi gerekiyor. Bu nasıl olacak?

Günümüzde haber sitelerinin yazmadığı konu kalmadı. Oyunlar, rüya tabirleri, sağlık, ekonomi, seyahat, sinema, aklınıza ne gelirse haber siteleri hepsini yazıyor. Haber siteleri yıllardır ortalıkta olduğundan, yetkili siteler çoğu konuda üst sıralarda yer alıyor. Peki yazdığımız makale onların üzerinde nasıl görünecek?
Aynı konuyu yazarsak yetkili sitelerdeki aramalarda çıkmamız mümkün olmayacaktır. Ne kadar iyi yazarsak yazalım onları geçemezsiniz, çok ama çok zordur. Çünkü yeni sitelerin bu konuda bir dezavantajı var. Bu konuyla ilgili teknik detaylar var ama onlara değinmeyeceğim. Sadece yapılması gerekenlerin özetini vereceğim. Öncelikle seçeceğiniz konu başlığı ana başlık olmamalıdır. Örnek: Ziyaret edilecek yerler Bu konuyla ilgili bir yazı yazarsanız yüzlerce sitenin yazdığı bir başlık olur. Aralarında yetkili siteler var, onların önüne geçmeniz mümkün değil. Yan başlıkları yazmak gerekiyor Trabzon Sürmene Gezilecek Yerler beğenmek. Daha az kişinin aradığı ancak daha az sitenin yazdığı başlıkları yazmak gerekiyor. Google’da “gezilecek yerler” kelimesinin aylık arama sayısı 24 bin. “Antalya’da Gezilecek Yerler” 9 bin. “Rize’de Gezilecek Yerler” 8 bin. “Trabzon Sürmene’de Gezilecek Yerler” 250 kişi. Elbette “gezilecek yerler” kelimesinde üst sıralarda yer almak siteye pek çok ziyaretçi çekmektedir. Ancak sitemiz yeni, otoriter olmayan bir site olduğu için yazacağımız yazıların 5-10-20 gün boyunca ziyaretçi çekebilecek konularda olması gerekmektedir. Örnek: İlk 6 ay Trabzon Sürmene gezilecek yerler gibi konular yazılmalıdır. Daha sonra Rize gezilecek yerler gibi konular yazılmalıdır. Site ilerledikçe, adım adım. Eklediğiniz kelimenin aranma hacminin ziyaretçi çekip çekmediğine göre bu ilerlemeyi gözlemleyip yazmanız gerekiyor.

Başka bir örnek:
Gribe ne iyi gelir? Başlığında bir yazı yazmak yerine: Grip olduğunuzda yorgunluğa ne iyi gelir? Grip olduğunuzda baş ağrısına ne iyi gelir? gibi alt kelime gruplarında yazmak gerekir. Şöyle bir detay da var: Yazdığınız tek bir yazıyla, sırf o yazıdan sitenize günde birkaç bin ziyaretçi gelebiliyor. Ancak yetkili bir site aynı yazıyı yazdığında sıralamanızı kaybedebilir ve ziyaretçi olabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyem, örneklerdeki gibi ana kelimeler üzerinden değil, yan kelimeler üzerinden birçok konuda ziyaretçi çekmeye çalışmanızdır. İlk birkaç ay sitenize kimse giremeyebilir, daha sonra 50-100 kişi giriş yapmaya başlar ve bu zamanla orantılı olarak artar. Sürekli yazmaya devam etmelisiniz. Hiç kimse iyi yazılmış bir makaleyi kabul edemez. Bir başka yazınıza 10 kişinin girmesini beklerken, 100 kişi girebiliyor. Burada ortalamaya bakmamız gerekiyor. Düzenli yazdıkça ziyaretçileriniz de düzenli olarak artacaktır.

4- Blog yazarak web sitemden ne kadar para kazanabilirim?

Kazançlarınız ziyaretçi kitlenizle doğru orantılıdır. Örneğin sitenizi günde 1000 kişi ziyaret ederse aylık 100-300 TL kazanırsınız. 10 bin kişi girse 1000-3000 TL kazanacaksın. Günde 10 bin kişi çok mu diye merak etmeyin. Zamanla ilerleyen bir durumdur. Bugün 1000’e girecek, gelecek ay 1500’e çıkacak. Belki 1 yıllık blogdan maaş alamayacaksınız. Ama düzenli ilerleme kaydeden bir blog 2-3 yılda bir maaş alacaktır. Her ay düzenli olarak hesabınıza para yatırılır.
Burada tekrar belirtmek istiyorum. Sıkılmadan ilginizi çeken konular olmalı.. Başkasından ya da arkadaşınızdan beklentiyle bir projeye girişmenizi tavsiye etmem. Sitenize bebek yetiştiriyormuş gibi bakmanız gerekiyor. Bebek büyüdükçe kazancı da artacaktır. Tek bir yere ne kadar kaliteli yazarsanız yazın zaman etkisi Aynı zamanda olacaktır. Otorite kazanmanız için… Sitenizin arama motorlarında yayılması, tanınması ve Google tarafından kabul edilmesi için… Google, sitelere arama sıralamaları için belirli puanlar verir ve düzenli aralıklarla güncellemeler yapar. Bu güncellemelerden her defasında olumlu puan aldıkça yükselişiniz artacaktır. Güncellemelerin sonucunu etkileyen pek çok faktör olsa da detaya girmeden şunu söyleyeyim: Yazılarınızı iyi yazın, doğal olmayan hareketler yapmayın, siteniz yükselir.

5- Blog yazısı yazarken nelere dikkat etmeliyim?

Başlığınızı çok kısa tutmayın, insanların nasıl arama yapacaklarını tahmin etmeye çalışın ve başlığınızı buna göre yazın. Örnek Arkadaşınıza iyi geceler mesajı, en iyi arkadaşınıza iyi geceler mesajı. Bazılarının 1. şekli aradığı doğru ama o şekli yazan yarışmacılar da var. “En yakın arkadaşa iyi geceler mesajları” şeklinde yazarsanız ziyaretçilerin ilgisini daha kolay çekebilirsiniz. Burada bu konuyu nasıl araştırıyorlar sorusunun cevabı önem taşıyor. Mümkünse başlıkta birkaç arama kelimesini içerecek kelime grupları bulunmalıdır. Her makalede en az 1 görsel bulunmalıdır. Alt başlıklar ve önemli kelime grupları koyu yazılmalıdır. Yazdığınız başlıkla ilgili yan kelimeler veya kelime grupları metin içerisinde yer almalıdır. Makalelerin çok kısa olmaması da önemlidir. 200 kelimeden kısa olmamasına dikkat edin.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın