Akrilik kumaş nedir özellikleri nelerdir

Akrilik kelimesini neredeyse giydiğiniz kıyafetlerin tamamında görürsünüz. Hemen hemen her üründe kullanılıyor, adını çok sık duyuyorsunuz ama hakkında pek bir fikriniz yok. Akrilik kumaş nedir?Ne gibi özelliklere sahip diye merak ediyorsanız kısaca ondan bahsedelim. Ülkemiz tekstil sektöründe çok iyi bir yere sahip. Kumaş cenneti olarak da bilinen ülkemizde en çok kullanılan kumaşlardan biri de akrilik kumaşlardır. Akrilik kumaşlar yağından dolayı doğal, yumuşak ve elyaf benzeridir. Diğer birçok kumaş çeşidine göre daha güzel ve daha avantajlı bir kullanıma sahiptir. Aynı zamanda yünlü kumaşlara benzerliğinden dolayı tekstil alanında da sıklıkla tercih edilmektedir. Akrilik kumaşlar, akrilonitril adı verilen bir tür sentetik polimerden yapılmış bir üründür. Bu kumaş türü dünyadaki en az nefes alan kumaş olarak bilinmektedir. Bu da ısıyı koruyan yapısını ve ısıyı muhafaza etmesi gereken ürünlerin imalatında kullanılmasını destekler. Akrilik kumaş özellikleri onu en çok tercih edilen kumaşlardan biri haline getiriyor. Akrilik kumaşların en bilinen özelliklerine baktığımızda şu detaylar ortaya çıkıyor; Yüksek ısı tutma yetenekleri vardır. Nefes alma kabiliyeti çok düşüktür. Yüksek esnekliğe sahiptir. Görünümü yün liflerine benzemektedir. Genellikle yanıcı bir ürün olarak bilinir. Kolayca alev alır. Sentetik bir üründür.

Akrilik kumaş nerelerde kullanılır?

Akrilik kumaş nedir, nerelerde kullanılır sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Yünlü kumaşlara benzerliğinden dolayı özellikle kış aylarında tekstil ürünlerinin vazgeçilmez kumaşı haline gelmektedir. Kış mevsimine uygun kazak, bere, eşarp ve eldiven gibi en çok kullanılan ürünlerde akrilik kumaş kullanılıyor. Giyimin yanı sıra ev ve yaşam ürünlerinde de akrilik kumaşlar büyük yer tutuyor. Özellikle yün bazlı ev eşyaları akrilik kumaşlardan üretilmektedir. Yastık, battaniye, kırlent ve birçok dekoratif üründe kullanılmaktadır. Akrilik ayrıca kilim, halı ve zemin kaplama ürünlerinde de yer almaktadır.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın