Başımız sağolsun ne demek – Obilsin

Bir yakınımızın ya da tanımadığımız birinin vefat ettiğini duyduğumuzda aynı sözler dudaklarımızdan çıkar; Başınız sağolsun. Eğer vefat eden kişi yakınımız ise, hatta kendisini hiç tanımıyorsak, vefatı bizi derinden yaralamışsa ve bu kaybımızı benimsemişsek, üzüntümüzü başsağlığı dileyerek bildiririz. Peki en samimi duygularımızla ne ifade edilir? Kaybın için üzgünüm Bu ne anlama geliyor?
Aslında birçok kişi taziye derken hayatınızı kaybettiniz demek istediğini düşünebilir ama Allah size bir ömür versin ve başsağlığı diliyorum. Bu tabirin “başsağlığı dilerim” derken de aynı anlamda kullanıldığı düşünülebilir. Ölenler var, acı kayıplarımız var ama bunu “Allah bir daha yaşatmasın, başsağlığı dileriz, sonsuza kadar yaşayalım” şeklinde yorumlayabilirsiniz. Halbuki Başsağlığı dileklerimiz ne anlama geliyor? Araştırdığınızda bu söylemin asıl anlamı ile alakası olmadığını görebilirsiniz. “Başınız sağ olsun” ifadesinin en doğru şekli “Başınız sağ olsun”dur. Dilimizde doğru kelimesi iyi anlamına gelir. Burada kullanılan salalsun kelimesi ise şifa vermek anlamına gelmektedir. Bir ölümün ardından taziye derken yaralarımızın, acılarımızın çabuk iyileşeceğini kastediyoruz.

“Başınız sağ olsun” ifadesinin ardındaki ince anlam

Ölümden sonra hepimizin konuştuğu şey Başsağlığı dileklerimiz ne anlama geliyor? Siz de merak edebilirsiniz. Aslında “ölüm bizden uzak olsun” anlamına gelen bu kullanım ile gerçek anlamı arasında pek bir bağlantı yoktur. Kelime anlamı olarak taziye anlamına gelen bu tabirin çok ince ve derin bir anlamı vardır. Başsağlığı dileklerimizi sunarken ölüme yakışmayan, ölümün bizden ve yakınlarımızdan uzak olmasını dileyen bir yorumda bulunuyoruz. Aslında dikkatli bakıldığında bu tabir kaba ve saygısız bir yaklaşımdır. Ancak bu ifadenin asıl şekli olan “Başınız sağ olsun” çok ince ve derin anlamlar içermektedir. Yakını ölen birine başsağlığı dilemek, “Bu acı ve yaranın çabuk geçmesini, çabuk iyileşmeni dilerim” demek anlamına gelir.

“Başsağlığı dilerim” ne anlama geliyor? Merak edenler için bu ifadenin doğru anlamı aslında başsağlığı dileklerimizdir. Yanlış kullanımlar ve benzerlikler sonucunda dilimizde böyle bir yer edinmiştir.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın