BES İptali Nasıl Yapılır? – Obilsin

BES Nasıl İptal Edilir? Bireysel Emeklilik Sistemini iptal etmek isteyenlerin kullanabileceği farklı yöntemler bulunmaktadır. Bankalara ve sigorta türüne göre değişiklik gösteren BES iptal sisteminde iptal genellikle başvuru kanalı üzerinden yapılmaktadır. Özel Emeklilik Sisteminden (BES) çıkmak isteyenler, sisteme dahil olmaları halinde anlaşmalı bankaları kullanarak çıkış yapabilirler. BES’i bankacılık kanallarından iptal etmek isteyenlerin kullanabileceği platformlar şu şekildedir: Bankaların internet sitesi, İnternet şubesi, Mobil bankacılık şubesi, Müşteri hizmetleri

BES’in iptali Bunlar, kullanılan bankacılık kanallarıdır.

BES Nasıl İptal Edilir? Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

BES’ten çıkış Sisteme katılmak isteyenler öncelikle sisteme hangi firma aracılığıyla katıldığını bilmelidir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkış için sigorta şirketlerinin ve bankaların belirlediği koşullar farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak isteyen kişinin atacağı adımlar şirkete göre değişiklik göstermektedir. BES’i iptal etmek isteyenler, şirketlerin veya bankaların iletişim kanallarından ve online şubelerinden işlem yapabilirler.

BES Hangi Bankalar İptal Oldu?

BES’i iptal edilen bankalar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hizmet veren birçok bankadan oluşuyor. BES iptali yapmak isteyen ve aşağıdaki bankalar aracılığıyla sisteme katılan kişiler, iptal işlemlerini aynı banka aracılığıyla gerçekleştirebilirler: Ziraat Bankası Garanti BBVA Türkiye İş Bankası Yapı ve Krediler Bankası Akbank Deniz Bank ING Bank Halk Bankası Vakıflar Bankası Finans Bankası HSBC BES iptali bu bankalar aracılığıyla yapılabilir.

BES İptal Edildiğinde Ne Olur?

BES’in iptal edilmesinin ardından Bazı kesintilerle karşılaşmak mümkündür. Bu kesintilere devletin ödediği katkı payı da dahildir. Bireysel Emeklilik Sistemi iptal edildiğinde kesilen başlıklar şu şekildedir: Stopaj kesilir. Devlet katkısı kesilir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne taahhütte bulunarak giriş yaptığınızda ödediğiniz aidatlar kesilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi SMS ile İptal Edilebilir mi?

BES SMS yoluyla iptal edilebiliyor ancak bu hizmete izin veren firma sayısı az. Bazı sigorta şirketleri SMS yoluyla iptale izin veriyor. Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusu banka üzerinden yapılmışsa iptal için bankanın online kanalları tercih edilmelidir. Kısa mesaj göndererek BES’in iptali Buna izin veren sigorta şirketleri ve bankalardan bazıları şunlardır: Anadolu Hayat Emeklilik Şirketi Allianz Sigorta Metlife Sigorta Halk Bankası Vakıflar Bankası Ziraat Bankası

Bireysel Emeklilik Sisteminde Cayma Hakkı Ne Kadar Süre Geçerlidir?

BES cayma hakkı başvuru ve girişten sonraki ilk 60 gün. İptal, iade, değişim ve miktar değişikliği talepleri gibi işlemler 60 gün içerisinde kabul edilmektedir. 60 gün içerisinde cayma hakkını gecikmeksizin kullanan kişilerin herhangi bir gerekçe göstermesine gerek yoktur. Cayma hakkı süresi içerisinde sistemden çıkış yapmanız halinde herhangi bir kesinti yaşanmayacaktır. Sisteme yatırılan anapara tutarı aynı şekilde kişinin hesabına aktarılır ve herhangi bir kesinti yapılmaz. Cayma hakkı için verilen yasal süre dolduktan sonra cayma hakkını kullanmayan ve iptal talebinde bulunanlardan kesinti yapılacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptalinde İade Ne Zaman Tamamlanır?

BES iade süresi genellikle 15 iş günüdür. Yoğunluğa ve diğer faktörlere bağlı olarak bu süre 10 gün veya 15 günden fazla sürebilir. Para transferleri iş günü esasına göre yapılır. Bu nedenle dönüş sırasında hafta sonları (Cumartesi ve Pazar) ve mesai dışı saatlerin takvime dahil edilmemesi gerekmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemi iptal edildikten sonra para transferi (iadesi) genellikle 2 hafta içerisinde tamamlanır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

BES katılımcıları Bunlar Türkiye’de çalışan ve Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emekli olacak kişilerdir. Emekli olmadan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmanız tavsiye edilir. Sistemin temel amacı, SGK kapsamında çalışan kişilerin emekli olduklarında BES sistemine ödedikleri tutarı emekli maaşına ek olarak maaş olarak alabilmelerini sağlamaktır. Bu nedenle Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak isteyen kişilerin 45 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Diğer başvuru şartları ise şöyle: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 45 yaşını doldurmamış veya küçük olmak, Kamu veya özel sektörde çalışıyor olmak, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışmak, Belirli bir prim süresine sahip olmak, işe başlama ve sigortalı olmak Başlangıç ​​Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım için gerekli koşullardır. . Bu durumlar dışında sağlık durumu, cinsiyet ve diğer faktörler dikkate alınmaz, sadece belirtilen durumlar dikkate alınır.

Bireysel Emeklilik Sistemi İnternetten İptal Edilebilir mi?

BES’in online iptalini mümkün kılan bir hizmettir. BES, bankaların internet ve mobil bankacılık hizmetlerinin yanı sıra farklı kanallardan da iptal edilebiliyor. İptal sırasında kullanılabilecek online yöntemler şunlardır: Sigorta şirketinin internet sitesi ve başvuru ekranı. Bankaların internet ve mobil bankacılık şubeleri ile online BES başvuru ekranları. BES online başvuru ekranı. BES’in iptali yapılabilir.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın