Doktor Filmleri – Tıp Alanına İlgi Duyuyorsanız Bu Filmleri İzlemedik Demeyin

Son dönemde tıp dünyasını konu alan filmlere rastlamak oldukça zordur. Tıbbi filmler doktorların, hemşirelerin veya sağlık görevlilerinin yaşadıkları zorlukları veya hangi sorunlarla uğraştıklarını anlamamıza yardımcı olacak ilginç yapımlar olabilir. Tıp dünyasına biraz ilginiz varsa bu dünyada neler olup bittiğini merak ediyorsunuzdur. doktor filmleri Yazımıza göz atmanızda fayda var.

Uyanışlar (1990)

Sosyal olmayan ve çevresiyle çok az iletişim kuran dahi bir doktorun anlatıldığı film, bu doktorun icat ettiği bir ilaç sayesinde iyileştirip sağlığına kavuşturduğu hastalar etrafında kurgulanıyor. Doktor Malcolm Sayer yeni bir hastanede göreve başladı. Hastanede gördüğü bir grup hasta onu şaşırttı ve üzdü. Bu hastalar hastalık boyunca bir türlü uyanamıyor ve koma benzeri bitkisel hayatta kalıyorlardı. Bu sorunu çözeceğini düşünen Doktor Sayer, bir konferansta anlatılan ilacı geliştirir ve hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Tedavi olumlu yanıt verir. İyileşen ilk hasta bir erkekti.

Lorenzo’nun Yağı (1993)

Lorenzo 7 yaşında sevimli bir çocuktur. Bu yaşına kadar herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz ama bir gün hiçbir belirti vermeden sık sık bayılma, hafıza kaybı gibi sorunlar yaşamaya başlar. Lorenzo aslında ADL adı verilen bir hastalığın kurbanı oldu. Ailesi bu duruma çok üzülür. Tıbbi bilgileri olmamasına rağmen çocuklarının iyileşmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Yaptıkları deneyler sonucunda bu hastalığın kandaki yağ asitlerinden kaynaklandığını keşfederler. Tedaviyi bularak tıp alanında bir ilke imza atıyorlar. Aslında film gerçek bir olaydan esinlenilmiştir.

Yama Adams (1998)

Patch Adams belki de yaşayan en mutlu insanlardan biri. Kendi içinde yaşadığı iyimserlik ve bu mutluluğu etrafına yayma biçimi, etrafındakiler tarafından kıskanılıyor. Öyle ki Patch Adams her şeye iyi tarafından bakmayı tercih etti ve normal insanların yaşadığı sorunları umursamadı. Daha sonra Patch’in tıp fakültesindeki profesörlerinden biri onun palyaço olmasını ister. Patch iyimser bir insan olduğu için bu isteği geri çevirmiyor. Ayrıca Patch bu tür tekliflere sıcak bir tavırla yaklaşsa da kendisi de tıp fakültesi öğrencisidir. Hayallerinden biri okuduğu tıp fakültesinden mezun olmaktır. Doktor filmleri listemize girmeyi hak eden güzel bir film olan Patch Adams’ı izlemenizi tavsiye ederiz.

Doktor (1991)

Doktorlarının kendilerini anlamadığından şikayet eden hastalarla sık sık karşılaşıyoruz. Bu sorun Doktor filminde çok güzel özetlenmiştir. Jack McKee tıp alanında tanınmış, zengin, zeki ve son derece başarılı bir doktordur. Hayatı birçok insanın sahip olmak isteyeceği düzeydedir. Bir gün kendisine kanser teşhisi konulan Jack’in hayatı sonsuza dek değişecektir. Doktor artık hastadır ve hasta psikolojisine sahiptir. Kariyerinde doktorken yaptığı hataları görecek, kanser hastası olduğu için artık olaylara hastanın bakış açısıyla bakacaktır. Film, hasta-doktor ilişkisini çok güzel özetlediği gibi, hastaların psikolojik bakış açılarına da değiniyor.

Guguk Kuşu Yuvasının Üzerinden Biri Uçtu (1975)

Randle işlediği suçun cezasını hapiste çekiyor. Bulunduğu ortamda garip davranışlarıyla gardiyanların dikkatini çeker ve deli olduğu düşünülür. Bu olayların sonunda Randle’ın akıl hastanesine gönderilmesine karar verilir. Akıl hastanesinde de rahat etmeyecektir. Girdiği ortamlardaki asi davranışları ve çevresindeki insanlar üzerindeki etkisi ile akıl hastanesindeki personelin dikkatini çekecektir. Ratchet isimli hemşireyle artan gerginlik aralarında büyük bir mücadeleye neden olacaktır. Aynı zamanda Randle’ın eylemleri etrafındaki insanların kademeli olarak iyileşmesine de etki edecektir.

John S. (2002)

Mike küçük bir çocuk. Bir gün arkadaşlarıyla maç yaparken rahatsızlanır ve hastaneye kaldırılmak zorunda kalır. Mike’a teşhis konuldu ve kalbinin normal bir kalpten 3 kat daha büyük olduğu belirlendi. Acilen kalp nakli yapılması gerekiyor. Ne yazık ki Mike’ın babası John bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli mali imkanlara sahip değil. John parayı bulmak için sahip olduğu her şeyi açıklar. Her türlü aracı kullanıyor. Mücadele sonucunda gerekli parayı bulamaz. Hastane ona Mike’ın artık eve gönderilmesi gerektiğini ve ameliyat için para yoksa hastanede kalmanın ek masraflara yol açacağını bildirir. John ne yapacağını bilemez ve oğlunun ameliyat olması için hastanedeki bazı doktorları ve hastaları rehin alır.

Tanrı’nın Yaptığı Bir Şey (2004)

Bir hastanede hademe olarak işe başlayan Thomas, yavaş yavaş tıp ve cerrahiye ilgi duyduğunu fark eder. Ayrıca yeteneği de bu alandadır. Cerrah Blalock, Thomas’ın gün geçtikçe neler yaptığını fark edecek ve onu asistanı olarak işe alacaktır. Thomas siyahi bir insan olduğu için çevredeki faktörler ve insanlar tarafından aşağılanacak ve hafife alınacaktır. Bu ırkçı yaklaşıma sahip olan Thomas, her şeye rağmen Cerrah Blalock ile çalışmak istemektedir. Büyük bir ırk mücadelesinin yaşandığı filmde Thomas mücadelesine tanık olacağız. Doktor filmleri arasında sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Uyanık (2008)

Anestezi farkındalığı denilen korkunç bir durum var yeryüzünde. Ameliyat sırasında uyanıksınız ve her şeyi hissediyorsunuz. Bu durumda ilacın etkisiyle asla hareket edemeyecek, bağıramayacak ve konuşamayacaksınız. Doktorların yaptığı tüm acıları ve cerrahi müdahaleleri sonuna kadar hissediyorsunuz. Maalesef hiçbir şekilde uyaramazsınız, bağıramazsınız. Bu filmde Clay’in ameliyat sırasındaki anestezi farkındalığı konu ediliyor. Tıbbi ve gerilim unsurlarının iyi bir karışımı olan film, insanı korkutacak bir film. Doktor filmleri listesinin en korkunç filmlerinden biri olabilir.

Jack’i Bilmiyorsun (2010)

Ölüme bir adım uzaklıkta olan ve büyük acılar çeken hastalar, artık bu dünyadaki hayatlarının sona erdiğinden emindirler. Bu aşırı sağlık sancılarını çekmek onlar için adeta cehenneme dönüşmüştür. Doktor Jack ise yaptığı karışım sayesinde hastalarına ötenazi yaparak bu dünyaya veda etmelerini sağlıyordu. Toplumda doktorun faaliyetlerini destekleyenler olsa da önemli bir kesim de doktorun yaptığının yanlış olduğunu düşünüyor. Bu şekilde düşünenler, insanların ölümlerinden Doktor Jack’i sorumlu tutmakta ve ona ölümlü bir doktor gibi davranmaktadırlar. Doktor artık bir katil olarak görülüyor. Öte yandan ötenazinin gerekliliği hala bir sırdır.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın