Evde elma sirkesi nasıl yapılır

Elma sirkesi halk arasında her türlü derde şifa olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Elma sirkesini evinizde kendi imkanlarınızla doğal olarak hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu sirkeyi hem tek başına hem de yemeklerde kullanarak daha sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Kendi elma sirkenizi en doğal şekilde hazırlayabileceğiniz çok basit bir tarifle karşınızdayız. Evde elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için işte çok kolay bir tarif;

Malzemeler

Evde elma sirkesi nasıl yapılır diye soranlar için bu üç malzemenin hazır olması yeterli. Doğal elma sirkesi yapımında kırmızı elma, içme suyu ve bal kullanılır. Bahçeniz varsa ve elma ağaçlarınızda bol miktarda elma yetişiyorsa, bu ağaçlardan düşen hafif çürümüş elmaları bile elma sirkesi yapmak için kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi yapımı

Evde elma sirkesi yapmak için malzemelerinizi hazırladıysanız hemen işe koyulabilirsiniz. Elmalarınızı iyice yıkayıp soymadan küp şeklinde kesmelisiniz. Büyük bir cam kavanozda hazırlamanız tercih edilir. Ancak cam kavanozunuz yoksa büyük plastik kapları da tercih edebilirsiniz. Küp şeklinde doğradığınız elmaları kavanoza koyun. Üzerine içme suyunu ekleyin. Bunu yaparken kavanozun üzerinde biraz boşluk kaldığından emin olun. Suyu ekledikten sonra iki yemek kaşığı bal ekleyin. Ve tahta kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Daha sonra kavanozun ağzını tülbentle kapatıp güneş görmeyen bir ortamda sirkeye dönüşmeye bırakın. Evde elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için bunun en az 1,5 ay sürdüğünü bilmek gerekir. Bu dönemde önce her gün, daha sonra haftada üç kez tahta kaşıkla karıştırabilirsiniz. Artık sirkeniz mayalanmaya başladığında tülbent yardımıyla sirkeyi süzmelisiniz. Kalan posayı atarak sadece suyunu korumaya devam etmelisiniz. Filtrelenmiş bu suyu tekrar cam kavanoza koyup, biraz tuz ve bir kaşık bal ekleyip serin bir yerde saklayabilirsiniz. Tüm bu adımları tamamladığınızda evdeki elma sirkeniz en doğal haliyle hazır olacaktır.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın