Gebeliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar

Hamilelik sırasında özellikle erken dönemlerde vajinal kanamaların meydana geldiği bir gerçektir. Hamileliğin 3. ayında artan bu kanamalar hamile kadınların endişelenmesine neden olur. Ayrıca bebeklerini kaybedeceklerini düşünen anneler derin stres ve depresyona girerler. Öncelikle hamileliğin belirli dönemlerinde vajinal kanama ve lekelenmeler yaşamanız bebeğinizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Bu kanamaların sebebini ve zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, Hamileliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar Yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Kanama Nedir?

Hamile kadınlar hamilelik sırasında hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir döneme girerler. Bu dönemde vücut hormon salgılarının dengesini değiştirerek kendini yeni döneme hazırlamak zorundadır. Bu süreçte oluşan kanamalar hormonların etkisiyle meydana gelir. Hamileliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlar Bu kanamaları ilk 12 hafta içinde görürler. Her ne kadar toplumda bu kanamalar hamilelikte adet kanaması olarak tanımlansa da asıl mesele hamilelikte adet kanamasının gözlenememesidir. Bu kanamalara maruz kalanların derhal hekime başvurması gerekmektedir.

Hamileliğin İlk Haftalarında Kanama Neden Oluşur?

Hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan bu kanamalar her 3 hamile kadından 1’inde görülmektedir. Hamileliğin ilk haftalarında kanama yaşayanların aklında hamilelikte kanama olup olmayacağına dair sorular vardır. Hamileliğin anne tarafından fark edilmemesi sonucu ortaya çıkan bu kanamanın temel nedenlerinden biri de implantasyon dönemidir. Bir diğer neden ise dış gebelik adı verilen, annelerin korkması gereken bir durumdur. Ektopik gebelik, embriyonun hamile annenin rahim duvarına tutunamaması veya farklı yerlerde gelişmesi durumunda ortaya çıkar. Dış gebeliğin erken evrelerinde de kanama görülür. Kanamanın yanı sıra kramp veya baş ağrısı da yaşıyorsanız erken kanama hayati tehlike oluşturabilecek riskler oluşturabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında kanama yaşayanlarAyrıca idrar yolu enfeksiyonu da geçirebilirler. İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak meydana gelen bu vajinal lekeler ve kanamalar için vakit kaybetmeden hekime başvurmalısınız. Anüste meydana gelen hemoroid hastalığı da hamileliğin erken dönemlerinde kanamaya neden olacaktır. Makattan kanama sonucu bebeğe zarar gelmez. Bir diğer neden ise hamilelikte cinsel ilişkidir. Hamileliğin ilk haftasında kanama yaşayanların bu durumu gözden kaçırmaması ve dikkatle incelemesi gerekmektedir.

Hamileliğin İlk Haftasında Kanama Yaşayanlar Tehlikede mi?

Hamilelik sırasında yaşanan tüm kanamalar ciddiye alınmalıdır. Bu kanamalar önemsiz bir nedenden kaynaklanabileceği gibi dış gebelik gibi durumlardan da kaynaklanarak hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilir. Hamilelikte meydana gelen kanamalar sonucunda derhal hekime başvurmanızda fayda vardır.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın