Gelincik Kemirgen Midir? Nasıl Bir Hayvandır

Haşhaş deyince çoğumuzun aklına kırmızı ve zarif kır çiçekleri gelir. Bir de çok iyi tanımadığımız bir hayvan olarak bilinen gelincik var. Bazılarınız isminden dolayı o naif ve zarif çiçeklere benzeyen çok sevimli bir hayvan olduğunu düşünse de gelincik, isminin aksine çok sert ve tehlikeli bir hayvandır. Bu çelişki nedeniyle gelincik hayvanı en çok merak edilen ve araştırılan hayvanlar arasında yer almaktadır. Gelincik nasıl bir hayvandır, ne yer, zehirli midir? Gelincik kemirgen midir? Bu sorular oldukça sık soruluyor. Bu yazımızda gelincik hayvanını çok daha yakından tanıyacağız. En belirgin özelliklerini anlatan keyifli bir yazı okuyacağız. Gelinciklerin kemirgen olup olmadığı sorusuyla yazımıza başlayalım. Gelincikler, gelincik sınıfının küçük etobur canlılarından biridir. Etoburlar sınıfının en küçük üyeleri olarak bilinen bu hayvanlar aynı zamanda kemirgenler grubunda yer almaktadır.

Gelincik nasıl bir hayvandır?

Sansargiller familyasının en küçük üyelerinden biri olan gelincikler, ince ve uzun bir vücut yapısına sahiptir. Uzunlukları 15-20 santimetre arasında değişmektedir. Küçük boyutları nedeniyle en küçük alanlara bile girebilen gelincikler, uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kokulu ve büyük kardeş gelincik gibi birçok farklı türe ayrılmaktadır. En çok Avrupa ve Amerika’da görülen bu kemirgenlerin kürkleri kahverengidir. Ve bu tüyler karın bölgesinde beyaza döner. Gelincik resimlerine bakıldığında birçok kişi bu hayvanları sansarlarla karıştırır. Ancak gelincikler sansarlardan çok daha küçük canlılardır.

Gelincik Kemirgen midir?Gelincik Kemirgen midir?

Gelincik hayvanı hakkında merak edilenler

Gelinciklerin aslında bir hayvan olduğunu duyan herkes onun ne gibi özelliklere sahip olduğunu merak eder. En küçük etobur hayvan olarak bilinen gelincikler en çok Avrupa ve Amerika’da görülüyor. Daha küçük kemirgenleri, böcekleri ve sürüngenleri avlayarak beslenen bu hayvan, küçük boyutuna rağmen etkili saldırganlığıyla tanınıyor. Gelincik hayvanları ortalama 10-12 yıl yaşarlar. Boyları 15-20 santimetre arasında değişen boyları sayesinde en küçük deliklere dahi kolaylıkla girebildikleri görülmektedir. Gelincikler hakkında genel şekilleri ve bu özellikleri Gelincikler kemirgenler midir? Soru merak ediliyor. En küçük etobur kemirgenler arasında yer alan gelincikler, ilginç özellikleriyle insanların dikkatini çekmektedir.

Gelinciklerin özellikleri

Gelincikler farklı özellikleriyle en çok merak edilen hayvanlar arasındadır. Dışarıdan oldukça küçük ve sevimli görünen bu canlıların aslında oldukça vahşi ve yırtıcı olduklarını bilmek onlara karşı merakı daha da artırıyor. Haşhaşın en bilinen özelliklerini araştıranlar için işte en önemli detaylar; Gelincikler çok hızlı hareket eder. Çevik ve akıcı hareketleri nedeniyle onları fark etmek ve yakalamak oldukça zordur. Bu özellikleri sayesinde çok kolay avlanabilmektedirler. Gelincikler avlanarak hayatta kalırlar. Kendilerinden küçük canlıları boyunlarını ısırarak öldürürler. Daha büyük kanatlı canlıları kolayca yenerler ve onlarla beslenirler. Gelinliklerin kendi depoları var. Avladıkları canlıları bu depolarda saklıyorlar ve beslenmekte zorlandıklarında bu yiyeceklerle besleniyorlar. Gelincikler yüzebilen ve ağaçlara tırmanabilen canlılardır. Geceleri avlanmayı severler.
Gelincikler kemirgenler midir? Sorusu en çok merak edilen özelliklerden biridir. Evet gelincikler kemirgenler sınıfındadır. Özellikle tarlalarda yaşayan farelerin kabusudur. Fare deliklerine kolaylıkla girebilecek kadar büyüktürler. Gelincikler Mart ayında çiftleşir. Hamilelikleri 6 hafta sürer. 6 veya 7 yavru doğururlar. Yeni doğan yavruların üzerinde tüy yoktur. Yetişkinliğe ulaştıklarında üstleri kahverengidir ve karınları beyaz tüylerle kaplıdır. En büyük düşmanları şahinler, baykuşlar, şahinler ve insanlardır.

Gelincik Kemirgen midir? İnsanlara zarar verir mi?

Hemen hemen her kaynak gelinciklerin çok sert ve yırtıcı hayvanlar olduğunu açıklıyor. Özellikle kendilerinden küçük canlıların boyunlarını ısırarak öldürmeleri, onların yırtıcı yönlerini ortaya çıkarmaktadır. Tavuk vb. Bir diğer merak edilen konu ise daha büyük kümes hayvanlarını avlayan ve onların etleriyle beslenen gelinciklerin insanlara zarar verip vermediğidir. Bu kadar yırtıcı ve tehlikeli olmaları insanlara saldırma ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ancak sanılanın aksine gelincikler insanlardan en çok korkar. Bir insanı gördüklerinde her türlü deliğe kolaylıkla girebilen yapıları ve hızlı hareket edebilme yetenekleri sayesinde oradan olabildiğince çabuk uzaklaşırlar. Bu nedenle gelinciklerin insanlara zarar verme ihtimali yoktur. Vahşilikleri ve tehlikeleri sadece avlanma amacıyla etraflarındaki hayvanlara yöneliktir. Ancak gelincikler hakkında bilinen bir gerçek vardır. Gelincikler kin tutan hayvanlardır. Kendilerine veya yavrularına zarar veren insanların kokusunu da ezberlerler. Bazı kaynaklarda daha sonra bu kokuyu duyduklarında daha önce verdikleri zararın hesabını sordukları bilgisi var.

Sansar ve gelincik aynı mıdır?

Gelincik hayvanı, gelincik ailesinin bir üyesidir. Aslında hiç gelincik görmediyseniz ve onları yalnızca fotoğraflardan tanıyorsanız, onları sansar veya sincapla karıştırma olasılığınız yüksektir. Gelincik resimlerini gören birçok kişi onları sansarlarla karıştırır. Hatta birçok insan sansar ile gelinciğin aynı yaratık olduğunu düşünüyor. Ancak bu iki canlı aynı ailenin iki farklı üyesidir. Sansar yaklaşık 40-50 santimetre boyunda bir yaratıktır. Gelincikler sansarların neredeyse yarısı büyüklüğünde yaratıklardır. Gelincikler de tehlikeli olarak sınıflandırılsa da sansarlar daha büyük oldukları için sansarlardan daha tehlikelidir.
Gelincikler kemirgenler midir? Sansarlarla aynı olup olmadığı sorusunun en net cevabı bu kemirgenlerin sansarlardan farklı canlılar olduğudur. Gelincikler, Dünya’da yaşayan en küçük etobur kemirgenler olarak bilinir. Bu etobur hayvanlar, etle beslenen yırtıcı bir tür olarak kabul edilmektedir. 15-20 cm boyları ile nasıl avlandıkları ve nasıl beslendikleri merak edilmektedir. Gelinciklerin ne yediğini ve nasıl beslendiklerini merak edenler için işte bazı bilgiler;

Gelincikler kemirgenler midir? Sorusuna yanıt olarak kemirgen etobur olduklarını öğrendik. Aynı zamanda çok hızlı hareket edebilen yırtıcı hayvanlardır. Bu özellikleri sayesinde iyi birer avcı oldukları bilinmektedir. Bu nedenle öncelikle doğada ve tarlalarda yaşayan daha küçük canlıları avlayıp beslerler. Tarla fareleri gelinciklerin en çok avladığı hayvanlar arasındadır. Doğada yaşayan ve fiziksel yapısı küçük olan her hayvan onlar için potansiyel bir avdır. Kendilerinden küçük canlıları boyunlarını ısırarak öldürürler. Gelinciklerin avladığı ve beslendiği canlılar arasında yılanlar da yer alıyor. Tavşanlar, gelinciklerin yiyecek için avladığı hayvanlar arasındadır. Kümes hayvanları kendilerinden büyük olmalarına rağmen gelinciklerin kolaylıkla öldürebilecekleri canlılardır. Kanatlı hayvanlarla beslenirler. Gelincikler ağaçlara tırmanma yeteneğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde ağaç tepelerindeki kuş yumurtalarıyla beslenebilirler.

Gelinciklere karşı ne gibi önlemler alınmalıdır?

Gelincikler kırsal bölgelerde yaşar. Bu etçil hayvanlar özellikle kümes hayvanları ile beslenmeyi severler. Bu nedenle kırsal bölgelerdeki tavuk kümeslerine girip oradaki hayvanları yok ediyorlar. Böyle bir durumun yaşanmaması için tavuk kümeslerinde gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Gelincikler çok küçük bir yapıya sahiptirler ve en küçük delikten dahi içeri girme potansiyeline sahiptirler. Tavukların kümese girmelerini engellemek için kümes çevresinde en küçük delik bile olmamalıdır.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın