Görme Engellilerin Yaşadığı Sorunlar – Obilsin

GÖRME ENGELLİLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR

Ülkemizde resmi olmayan rakamlara göre nüfusumuzun yaklaşık %13’ü engelli bireylerden oluşmaktadır. Görme engelliler birçok engelli grubundan biridir. Görme bozukluğu doğuştan olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Her engellide olduğu gibi görme engelli bireyin de hayatı kolay değildir. Görme engelli bir birey, eğer ek bir zihinsel engeli yoksa yaşıtlarıyla aynı düzeyde öğrenebilir. Görme Engelli Kişilerin Yaşadığı Sorunlar Düşünüldüğünde bunlardan en önemlisi eğitimde fırsat eşitliği olabilir. Görme engelli bir bireyin bilgiye ulaşması oldukça zordur. Braille alfabesi ile okuma yazma bilen görme engelli bir kişi, ancak Braille alfabesi ile yazılmış kaynaklardan bilgi alabilir. Bu sınırlı kaynaklar ve sınırlı bilgi anlamına gelir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sesli kitaplar, sesli okunabilen web siteleri, akıllı telefonların erişilebilirlik ayarları Görme Engelli Kişilerin Yaşadığı Sorunlar Sizlere biraz kolaylık sağladı.

Görme Engellilerin Ulaşım Sorunları

Görme Engelli Kişilerin Yaşadığı Sorunlar Bir diğeri güvenli ulaşımdır. Ulaşım sıkıntısı nedeniyle pek çok görme engelli evlerinden çıkmamayı tercih ediyor. Kaldırımlara döşenen sarı şeritlerin üzerine araçların park etmesi, sarı şeritlerin üzerine direk veya ağaç yerleştirilmesi, şeritlerin karla kaplanması ve kar yağdığında kaygan hale gelmesi, görme engellilerin yürürken güvenliğini tehlikeye atıyor. Sesli komut vermeyen trafik ışıkları, görme engellilere uygun olmayan tramvay ve metro durakları, breil harfleri olmayan asansörler görme engellilerin yaşadığı sorunlardan bazılarıdır.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın