Hasretinden Prangalar Eskittim Ne Demek

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Hasretin prangalarını yıprattım ne demek? Sorusu bu cümleyi ilk kez duyan birçok kişi tarafından soruluyor. Şair Ahmet Arif bu ifadeyi edebiyatımıza kazandırmıştır. Ahmet Arif’in yazdığı “Hasretin prangalarını yıprattım” şiiri de birçok şarkıcı tarafından seslendirildi. Pranga, eski çağlarda cezaevlerinde özellikle ağır mahkumların ayaklarına takılan zincirlerin adıdır. Şair, yazdığı mısralarda “Hasretin prangalarını yıprattım” mısralarını mecazi olarak dile getirse de burada sevgiliye olan özlemden söz etmektedir.

“Hasretlerimden Prangaları Yıprattım” sözü nerede geçiyor?

Şair Ahmet Arif’in yayınladığı şiir kitabında Hasretin prangalarını yıprattım ne demek? Sorunun cevabı aslında net bir şekilde veriliyor. Ayrıca şair, birçok şiirini seslendirdiği ses kasetine de “Onun hasretinden prangaları yıprattım” adını vermiştir. Şarkıcı Ahmet Kaya da Ahmet Arif’in bu şiirini besteleyerek güzel bir yorumla okudu. Edebiyatımızda doğrudan anlatılamayan pek çok olay ve durum şiir ve sözlerle anlatılmaktadır.

“Hasretin prangalarını yıprattım” sözü ne anlama geliyor?

Hasretin prangalarını yıprattım ne demek? Sorunun cevabını en iyi Ahmet Arif’i anlayarak bulabiliriz. Sevgilisine olan özlemini mecazlı bir anlatımla dile getiren Ahmet Arif, yazdığı şiirle bugün hâlâ adından söz ettiriyor. Şairin çıkardığı şiir kitabı kısa sürede beğeni topladı. Şair daha sonra kendi sesiyle kaydettiği şiirleriyle okuyucularını radyo ortamıyla tanıştırdı.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın