ilk fotoğraf ne zaman çekildi kim çekti

Gelişen teknoloji bizi öyle bir noktaya getirdi ki artık en yüksek pikselli kameralı telefonlarla yaşıyoruz. Bu cihazlar o kadar kaliteli ve sorunsuz çekimler yapıyor ki artık birçok profesyonel fotoğrafçı bile çekim için cep telefonlarını kullanıyor. Fotoğrafçılık hayatımızın bu kadar bir parçası haline gelmişken, geçmişini merak edenler olabilir. Örneğin İlk fotoğraf ne zaman çekildi? Nasıl bir poz olduğunu ve kimin çektiğini merak edenler için kısa bir araştırma yaptık.
İlk fotoğraf ne zaman çekildi? Soranlar fotoğrafın kurucusu Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce ile tanışıyor. Fransız mucidin 1826 yılında evinin penceresinden çektiği manzara fotoğrafı ilk fotoğraf olarak biliniyor. Oldukça bulanık olan bu görüntüyü elde etmek için 8 saat boyunca çekim yaptığı biliniyor.

İlk fotoğraf ne zaman ve nasıl çekildi?

İlk fotoğraf ne zaman çekildi? Sorunun cevabı her kaynakta 1826 olarak geçiyor. 1826 yılında Fransız mucit tarafından kendi evinin penceresinden bir manzara fotoğrafı çekilmiştir. Bu manzara fotoğrafının nasıl çekildiğine dair çok ilginç şeyler anlatılıyor. İlk fotoğrafın çekilme hikayesi şöyle anlatılıyor; Joseph Nicephore Niepce, evinin penceresinden lavanta yağında eritilmiş Judas bitümünü (Judas bitumen) kurşun ve kalaydan oluşan metal karışımı üzerine sürdü ve kamera obscuraya yerleştirip avluya doğru yola çıktı. 8 saat maruz kaldıktan sonra metal plakayı terebentin ile yıkadığında, güneş ışığının etkilemediği yerlerde bitüm eridi ve altından siyah metal ortaya çıktı. Bu tarihteki ilk fotoğraf olarak biliniyor. Bu çalışmanın ardından 1829 yılında Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce kendine bir ortak buldu. Ve bununla daha önce geliştirdiği, Camera Obscura adını verdiği cihazı daha da geliştirdi.

Tarihte ilk selfie fotoğrafı ne zaman çekildi?

İlk fotoğraf ne zaman çekildi? Merak edenler için biraz daha kısa bilgi verelim. Son yıllarda gündeme gelen selfieler de elbette bir ilk. İlk selfie 1839 yılında Robert Cornelius tarafından çekilmiştir. Kamerayla kendi fotoğrafını çeken bu kişi aslında tarihteki ilk selfieyi de çekmiştir.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın