İşkur Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR, öğrenci iş ilanlarının yanı sıra farklı meslek programları aracılığıyla da iş olanakları sunmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için İŞKUR’a kayıtlı olmak ve ilgili program kapsamında belirtilen tüm koşulların sağlanması temel şarttır. İŞKUR’un başlattığı farklı program türlerine göre vatandaşların başvuru yapması mümkün. İŞKUR’un öğrencilere yönelik başlattığı Sosyal Hizmet Programı kapsamında öğrencilere öğrenim gördükleri veya ikamet ettikleri illerde İŞKUR bünyesindeki bazı işlerde çalışma hakkı sağlanıyor. Başvuru için aşağıdaki adımlar takip edilir: İŞKUR e-Şube üzerinden İŞKUR kayıt işlemi tamamlanır. İŞKUR şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Hizmet Programı (SOP) kapsamında belirlenen şartları yerine getirerek başvuru adımlarını takip etmek. Öğrencilerin ilgili programlar kapsamındaki işlere elektronik ortamda İŞKUR öğrenci başvuru adımlarını takip ederek başvuru yapmaları mümkündür.

İŞKUR Öğrenci Sosyal Hizmet Programı Nedir?

Sosyal Hizmet Programı kapsamında üniversite öğrencilerine kısa süreli çalışma olanakları sağlanmaktadır. İlgili bakanlık ve İŞKUR tarafından 2019 yılında başlatılan uygulamam kapsamında üniversite öğrencilerinin yaz aylarında 3 ay boyunca çalışma ve mesleki deneyim kazanma fırsatı yakalamaları hedefleniyor. Pandemi süreci nedeniyle Sosyal Hizmet Programı (SOP) 2020 ve 2021 yıllarında kesintiye uğradı. Öğrenciler İŞKUR aracılığıyla tatil dönemlerinde de ilgili mesleklerde çalışma fırsatı buluyor ve birçok farklı avantajdan yararlanıyor. Başvuru koşullarını sağlayan adayların İŞKUR üzerinden kayıt yaptırarak programa katılmaları mümkündür.

SOP İŞKUR’a Nasıl Başvurulur?

İŞKUR SOP 2022 kapsamındaki başvuru adımları basit bir şekilde yapılabilmektedir. Öğrencilik süreleri boyunca toplam 3 ay (90 gün) Sosyal Hizmet Programlarından yararlanmaya hak kazananlar: “esube.iskur.gov” üzerinden işlem yapmak mümkündür. Başvuru yapacak katılımcılar Merkezi Elektronik çekiliş sistemi ile belirlenmektedir. SOP kapsamında öğrencilerin İŞKUR’un belirlediği şartları taşıması gerekecek. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile ilgili bakanlıklar arasında yürütülen ortak çalışmanın ardından özellikle ihtiyaç sahibi öğrencilerin yaz aylarında çalışarak mesleki deneyim kazanmaları ve maddi gelir elde etmeleri amaçlanıyor.

İŞKUR SOP Kapsamında Hangi Meslekler Vardır?

İŞKUR e-Devlet üzerinden başvuru adımlarını tamamlayan kişiler aynı zamanda SOP kapsamında birçok farklı meslekte de çalışabilmektedir. Sosyal Hizmet Programı ile öğrencilerin farklı alanlarda çalışmaları desteklenmektedir. Bu kapsamdaki mesleklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: Orman İl Müdürlükleri kapsamında doğanın korunmasına yönelik çalışmalar yapmak. Kütüphane bakımı ve düzeni. Kamu kurumlarında kültürel ve sosyal hizmetlerin sağlanması. Kültürel mirasın restorasyonu, tanınması ve korunması vb. İŞKUR öğrenci uygulaması ile öğrencilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakanlık gibi kurumların merkez ve taşra teşkilatlarında, ilgili alt birimlerinde ve bağlı kuruluş ve kuruluşlarında geçici olarak çalışmalarına destek verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı.

İŞKUR Üniversitesi Öğrencileri Ne Zaman İş Başvurusunda Bulunmalı?

Son yıllarda Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle Sosyal Hizmet Programına başvuru işlemleri bir süre ertelendi. Programın önümüzdeki dönemde yeniden başlatılması bekleniyor. Hem gelir elde etme fırsatı sağladığı hem de iş deneyimi kazanma şansını sağladığı için birçok öğrenciye birçok açıdan avantaj sağlıyor. Üniversite öğrencilerine İŞKUR aracılığıyla iş başvurusu yaparak 3 ay boyunca farklı işlerde çalışarak deneyim kazanma fırsatı sağlanıyor. İŞKUR’un son dönemde üstlendiği önemli projelerden biri olan SOP’tan çok sayıda kişinin faydalanması bekleniyor. Öğrencilerin söz konusu programdan faydalanarak birçok farklı avantajdan faydalanması hedeflenmektedir.

İŞKUR öğrencilere ne kadar maaş ödüyor?

İŞKUR SOP ücreti son yıllarda günlük 67,36 kuruş olarak belirlendi. Bir ayda dört haftanın üç günü çalışma saatleri üzerinden yapılan hesaplamalar 12 gün sonucunu verir. Önümüzdeki dönemde program yeniden başlatıldığında bu dönemler için farklı ücretler belirlenecektir. Önceki ücretten çok daha yüksek bir ücret belirlenmesi bekleniyor. Üniversite öğrencilerinin Sosyal Hizmet Programı kapsamında İŞKUR aracılığıyla başvuru yaparak hem çalışacakları hem de mesleki deneyim kazanacakları program kapsamında birçok fayda sağlanıyor. İŞKUR öğrenci başvurusu kapsamında ilgili programın tüm koşullarını yerine getirenler elektronik ortamda başvurularını yapıp, kura sonrasında ilgili alanlarda çalışmaya başlayabilirler. SOP programının detaylarının önümüzdeki dönemde belirlenmesi bekleniyor.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın