İstanbul Üniversitesi Kaliteli ve Başarılı Yüksek Eğitim

Eğitim temel bir ihtiyaçtır ve İstanbul Üniversitesi Kurulduğu ilk günden bu yana binlerce öğrencinin eğitiminde çok önemli bir rol oynuyor. Hem Osmanlı İmparatorluğu döneminde hem de Türk tarihinde kurulan ilk üniversitedir. Üniversiteyi tarihten geleceğe uzanan bir bilim köprüsü olarak tanımlayabiliriz. Sadece ilk olması nedeniyle değil, modern ve teknolojik bilimsel çalışmaları ile de dünyadaki sayılı üniversitelerden biridir. 30 Mayıs 1453 tarihinde kurulmuştur. İstanbul’un fethinden bir gün sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından kuruluş emrini vermiş ve amacı İstanbul’un ilim ve ilim merkezi olmasını sağlamaktı. Bir bakıma Sahn-ı Seman Medreselerinin devamı sayılabilir. Dünyanın çeşitli yerlerinden felsefe ve bilimle ilgilenen profesörler ve bilim adamları yer almaya başlıyor. Bir süre sonra eski bina ihtiyaçları karşılayamaz duruma gelerek 1463 yılında yeni bir bina inşa edildi. Bu bina Fatih Külliyesi olarak bildiğimiz yapıdır.

İstanbul Üniversitesi 18 Kasım 1833’te modern anlamda eğitimine başladı. Çok uzun süre Türkiye’nin tek üniversitesi olarak hizmet verdi. Yapılan reformlar ve yeniliklerle adı değişti. Darülfünun olarak da bilinir. 1933 yılında yapılan üniversite reformu ile 1 Ağustos 1933 tarihinde İstanbul Üniversitesi adını almıştır. Bu reform yapılırken Albert Malche’den bir rapor hazırlaması istenmiş ve bu yönde yenilikler yapılmıştır. Üniversitenin ilk rektörü Ord’du. Prof. Dr. Adı Neşet Ömer. Başarılı eğitim kadrosuyla her dönemde adından söz ettirmiştir. 2005 yılında yayınlanan raporda dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine dahil edilmiştir. Türkiye’de en fazla bilimsel araştırma ve çalışmanın yapıldığı yerdir. İstanbul Üniversitesi 20 fakültesi bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Bölümler ve Yüksekokullar

İstanbul Üniversitesi’nin sağlık alanında tıp, eczacılık, diş hekimliği ve hemşirelik fakülteleri bulunmaktadır. İktisat, işletme, siyasal bilimler, iletişim ve mühendislik fakülteleri ile iktisadi ve idari bilimler alanında eğitim vermektedir. Bu fakültelerin dışında eğitim fakültesi, ilahiyat fakültesi ve devlet konservatuarı da bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Ayrıca 8 kolej ve 61 araştırma ve uygulama merkezi ile hizmet vermektedir. Bilimsel araştırma yapmak isteyen araştırmacılara fırsatlar sunan bir üniversitedir. İstanbul Üniversitesi’nin farklı kampüslerde 12 kampüsü bulunmaktadır. Kampüsler sırasıyla merkez kampüsler Beyazıt Merkez, Vefa, Laleli-Vezneciler, Horhor, Vefa, Çapa, Avcılar, Kadıköy, Cerrahpaşa, Bakırköy, Şişli, Bahçeköy ve Büyükçekmece’dir. Bu kampüslerden Beyazıt’taki kampüs üniversitenin sembolüdür. Cerrahpaşa kampüsü tıp fakültesi ile ünlüdür. Diş Hekimliği ve İstanbul Tıp Fakültesi Çapa kampüsünde bulunmaktadır. Vezneciler’de fen ve edebiyat fakülteleri, Kadıköy’de Devlet Konservatuvarı bulunmaktadır. Her kampüste farklı fakülteler bulunmakta ve uluslararası kalite standartlarında eğitim verilmektedir.

İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ve Sosyal Yaşam

Ülkemizin ilk üniversitesi olmasının yanı sıra merkez kütüphanesiyle de ilk üniversite kütüphanesi olarak kayıtlara geçmiştir. Türkçe, Farsça ve Arapça birçok eser, harita ve akademik çalışma bulunmaktadır. Kütüphanenin Nadir Eserler Bölümü’nde Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait notlar, albümler, haritalar ve fotoğraflar da yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi Eğitim alanında oldukça başarılı bir kurum olarak adından söz ettiriyor ve her geçen gün yeni bir çalışmayla bilim dünyasını aydınlatmaya devam ediyor. Kampüs içerisinde sosyal aktiviteler olarak bahar şenlikleri ve öğrenci kültür merkezi her yıl hem kültürel hem de sanatsal etkinlikler düzenlemektedir. Çeşitli branşlarda spor kulüpleri de bulunmaktadır. Bilim ve sosyal hayatın iç içe olduğu kampüs atmosferiyle önemli bir yükseköğretim kurumu olarak eğitim vermeye devam etmektedir.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın