Kadın sığınma evi kuralları nelerdir

Son yıllarda kadın sığınma evlerini çok sık duyuyoruz. Zor durumda kalan, şiddete maruz kalan, birçok alanda mağdur olan kadınlar kendilerini devlete emanet ediyor. Devlet de kadın sığınmaevleriyle zor durumdaki kadınlara kucak açıyor. Peki kadın konukevlerinde kalabilmek için hangi şartlar gerekiyor? Kadın konukevlerinde kimler kalabilir? Ve Kadın sığınma evlerinin kuralları nelerdir?? Pek çok kadın bu soruların cevabını merak ediyor. İşte kadın sığınma evlerine ilişkin en önemli bilgiler:

kadın sığınma evi nedir

Kadın sığınma evi nedir ve Kadın sığınma evlerinin kuralları nelerdir? Merak edenler için bunlar yönetmelikte açıkça anlatılıyor. Kadın sığınmaevleri fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan istismara uğrayan kadınların tüm sorunlarının çözüme kavuşturulduğu konaklama yerleridir. Bütün kadınlar burada yalnız veya varsa çocuklarıyla birlikte kalabilirler. Kadın sığınma evlerinin adresleri gizlidir. Pek çok sorundan kaçıp yeni bir düzen kurmaya çalışan kadınların adresi bilinmeyen yerlerde kalabilmesi için kadın sığınmaevlerinin adresleri gizli tutuluyor.

Kadın sığınmaevinde kalan kadınların uyması gereken kurallar nelerdir?

Kadın sığınmaevinde kalabilmenin bazı şartları vardır. Kadın sığınmaevinde kalabilmeniz için bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan kadınların kadın konukevine yerleşmelerinin ardından burada barınma kurallarına uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Kadın konukevlerinde kalışta ne gibi kuralların geçerli olduğunu merak edenler için işte Kadın sığınma evlerinin kuralları nelerdir? Sorunun cevabı; Kadın sığınmaevinde kalan her kadın bu kuruluşun adres ve telefon bilgilerini gizli tutmak zorundadır. İşletme içerisinde düzeni sağlamak amacıyla temizlik, mutfak vb. hizmetler burada verilmektedir. işi gerçekleştirmek zorundadır. Kadın konukevlerinde kalan kadınların bu adreslere ziyaretçi getirmemesi gerekmektedir. Benzer mağduriyetler sonucunda bu kurumlarda kalan diğer kadın ve çocuklarla iyi geçinmek gerekir. Fiziksel ya da duygusal istismara maruz bırakılmamalılar. Organizasyon yetkililerinin izni olmadan barınaktan ayrılmak kesinlikle yasaktır. İşletme içerisinde ve izinli çıkışlarda alkol ve uyuşturucu kullanımı yasaktır. Bu tür zararlı maddelerden her koşulda kaçınılmalıdır.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın