Kadın ve erkek arasındaki psikolojik farklar

Kadın ve erkek her bakımdan birbirinden farklıdır. Beyin yapısı, ruhsal yapısı ve psikolojik yönleri her zaman farklı olan kadın ve erkeğin her zaman birbirini tamamladığı gözden kaçmaz. Hiçbir zaman biri diğerine üstün değildir, ancak bir arada olduğunda bir bütün olabilir. Kadın ve erkek arasındaki psikolojik farklılıklar Bu bilindiğinde bu ilişkileri yönetmek daha kolay ve daha akılcı olabilir. Kadın ve erkek arasındaki farklılıkların en önemli nedenleri hem biyolojiden hem de kültürel ve geleneksel aktarımların kadına yüklediği rollerden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde erkek egemen bir toplum yaşıyor. Ve bu toplumsal yargılara göre kadına ikinci sınıf statüyü öneren bir erkek egemenliği öngörülmektedir. Bu değer yargıları pek çok psikolojik farklılığı da beraberinde getirir. Kadın ve erkek arasındaki psikolojik farklılıklara baktığımızda pek çok açıdan bilimsel olarak ortaya konmuş detaylar bulunmaktadır. İşte bu detaylar ve açıklamaları;

Erkekler ve kadınlar arasındaki farklar

Kadın ve erkeğin yapıları farklı olduğundan ikili ilişkilerde öncelikleri her zaman farklıdır. Aşık olmak bir kadın için çok büyülü bir duygu iken erkek için güç ön plandadır. Kadınlar bir ilişkide paylaşmaya ve yakınlaşmaya öncelik verirler. Erkekler ise tatmin ve başarıya odaklanır. Erkekler her zaman içgüdüleriyle hareket ederken kadınlar daha duygusal bir yaklaşım sergiliyor. Kadınlar her zaman paylaşıma ve manevi desteğe daha çok ihtiyaç duyar ve bunu gösterirken, erkekler bunu bir zayıflık olarak görüyor. Kadınlar için estetik kaygılar, aşk, iletişim ve güzellik çok daha önemlidir. Kadınlar bu detaylara daha çok odaklanırken, erkekler sadece yaptıkları işte başarılı olmaya odaklanıyor. Kadın ve erkek arasındaki psikolojik farklılıklar açıkça yansıtılmaktadır. İki cinsiyetin psikolojisi tamamen farklı çalışır. Kadınların psikolojik ihtiyacı çözüm bulmaktan ziyade dinlenmektir. Erkekler ise güvenilmek ve takdir edilmek isterler. Kadınlar öncelikle duygularını ifade etmeye ve psikolojik ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Erkekler ise her zaman çözüm odaklı oldukları için bu duyguların ne anlama geldiğini anlayamazlar.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın