Kasaptan Alınan Kıyma Yıkanır Mı

Yemeklerimizin vazgeçilmezi Kıymayı yıkayabilir misin?? Kullanmadan hemen önce yıkamak ne kadar doğru olur? Yıkandığında veya yıkanmadan kullanıldığında etkileri nelerdir? Bu sorular yemek yapmayı seven ve mutfakta lezzetli yemekler yapmak için vakit geçiren herkesin merak ettiği sorulardır. Kıyma birçok farklı bakteri içerir. Bazı rivayetlere göre kıymayı kullanmadan önce yıkayarak bu bakterilerden temizleyebilirsiniz. Bazılarına göre kıymanın yıkanmaması doğru değil çünkü böyle bir adım kıymada bulunan bakterilerin daha da artmasına neden olacaktır. Peki en doğru bilgi nedir? Kıymayı kullanmadan önce yıkamalı mıyız? Hayır, en güzel yöntem kıymayı yıkamadan olduğu gibi kullanmaktır. Çünkü kıymada bulunan bakteriler ancak ısıl işlemlerle yok edilebilmektedir. Yani pişirdiğiniz kıymanın içindeki bakteriler pişirme esnasında yok olacaktır. Bu nedenle yıkanması doğru değildir. Bakterilerin ısıyla yok olacağı konusunda hemfikir olan bazı görüşlere göre sıcak su kullanın. Kıymayı yıkayabilir misin? Soru akla geliyor. Ancak tam tersine sıcak su, kıymadaki bakterilerin daha da artmasına neden olarak kıymanın şeklini ve lezzetini kaybetmesine neden olur. Üzerinde toz, kir vb. varsa. Nesneleri gördüğünüz ve yıkamak zorunda kaldığınız durumlarda sıcak su ile yıkamanız kesinlikle önerilmez. Yıkamanız gereken durumlarda mümkün olduğu kadar soğuk suyla yıkamanız en doğrusu olacaktır.

Kıymayı yıkayabilir misin? Nasıl doğru kullanılır?

Kasaptan ya da marketten aldığınız kıymanın hijyenik açıdan sağlıklı olmadığını düşündüğünüz zamanlar olacaktır. Çiğ kıyma, birçok bakteri içerdiğinden sağlıklı sayılmaz. Bu nedenle kıymanın en sağlıklı haliyle kullanılabilmesi için iyice pişirilmesi gerekmektedir. Çiğ kıyma tüketmek sağlıklı değildir. Kıymayı tencereye koymadan önce en iyi şekilde pişirmek Kıymayı yıkayabilir misin? diye soranlar için en doğru adım kıymayı aldığınız gibi kullanmak olacaktır. Kendi suyuyla tavada veya tencerede pişirilip, yağla kızartılarak tüketilen kıymanın içindeki bakteriler yok edilir. Kıymayı iyice pişirerek tüketmek en sağlıklı tüketme şeklidir.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın