Meyvelerdeki şeker oranı nedir – Obilsin

İnsan vücudunun her zaman şekere ihtiyacı vardır. Enerjik bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için gerektiği kadar şeker tüketmeniz önemlidir. Ancak uzmanlara göre vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri en doğal yollardan sağlamak her zaman mümkün. Bunu yapmanın en iyi yolu şeker içeren doğal gıdalar tüketmektir. En iyi yöntem meyve ve sebzelerdeki şeker miktarını bilmek ve vücudun şeker ihtiyacını bu oranlara göre karşılamak olacaktır. Peki, meyvelerdeki şeker içeriği Neden? Hangi meyveler şeker bakımından zengindir ve hangi meyveler çok az miktarda şeker içerir? İşte bunu anlamanız için hazırladığımız çok basit bir meyve – şeker oranı listesi;
elma = 2,6 çay kaşığı şeker

buz = 3 çay kaşığı şeker

çilek = 1,3 çay kaşığı şeker
Kayısı = 2,3 çay kaşığı şeker

limon = 0,6 çay kaşığı şeker
Üzüm = 4 çay kaşığı şeker
Taş = 2,3 çay kaşığı şeker
Domates = 0,7 çay kaşığı şeker

Mango = 3,2 çay kaşığı şeker
Ananas = 2,5 çay kaşığı şeker
Kızılcık = 1 çay kaşığı şeker
Ahududu = 1 çay kaşığı şeker
vahşi mersin = 1,7 çay kaşığı şeker Meyvelerdeki şeker içeriği yukarıda çok basit bir şekilde belirtilmiştir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ve günlük tüketmesi gereken ideal meyve miktarını belirlemek için önemli bir bilgiyi daha paylaşalım. Yani; Yetişkin bir erkeğin günlük doğal şeker ihtiyacı yaklaşık 36 gramdır. Bu da yaklaşık 9 çay kaşığı şeker anlamına geliyor. Kalori açısından ise 150 kaloriye karşılık gelir. Yetişkin bir kadının günlük doğal şeker ihtiyacı yaklaşık 25 gramdır. Bu da yaklaşık 6 çay kaşığı şeker anlamına geliyor. Kalori açısından ise 100 kaloriye eşdeğerdir. Çocuklarda bu oran elbette çok daha düşüktür. Çocukların günlük doğal şeker ihtiyacı yaklaşık 19 gramdır. Bu da yaklaşık 4 çay kaşığı şeker anlamına geliyor. Bu oranları bilmeniz ve günlük olarak bu oranlara uygun şeker tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Marketlerden aldığınız çikolata, gofret vb. Paketlenmiş ürünler şeker içeriği açısından oldukça tehlikeli grupta yer almaktadır.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın