Mütevazi Ne Demek – Mütevazi Kelimesi Ne Anlama Gelmektedir?

“Alçakgönüllü” kelimesi hayatımızda diğer insanlarla konuşurken kullandığımız kelimeler arasındadır. Pek çok kişi bu kelimeyi konuşmalarında doğru kullansa da bazı kişiler bu kelimeyle oluşturduğu cümleleri yanlış kullanıyor. Aslında toplumumuzda bazı insanlar alçakgönüllü kelimesinin anlamını bilmiyor. Mütevazı kelimesinin tam anlamını bilmiyorsanız “Mütevazı Ne Demektir?” başlıklı yazımızı okuyarak anlamını öğrenebilirsiniz.

Alçakgönüllülük kelimesi ne anlama gelir?

Mütevazı kelimesinin yazılı ve sözlü dilde birçok anlamı vardır. Kelimenin kökeni Arapça kökenli olup sıklıkla kullandığımız bir kelime haline gelmiştir. Mütevazı kelimesinin anlamları şu şekildedir: Mütevazi, mütevazı, alçakgönüllü, kibirli olmayan, düzensiz, sade, minimal, gösterişten uzak, gösterişsiz, birbirine paralel iki durum.

mütevazı ne demek?

Mütevazı kelimesinin TDK’ya göre doğru yazılışı mütevazıdır. Mütevazı kelimesinin Türkçe sözlükteki anlamları şu şekildedir: Mütevazı, gösterişsiz, gösterişsiz.

Mütevazı Kelimesinin Cümlede Kullanımı

Mütevazı tavrıyla herkesin dikkatini çekmeyi başaran adam, bu durumunu sözleriyle tamamladı. Fikret cebinde bir kuruş bile olmadığının farkındaydı ama yaklaşan düğün için mütevazı bir bütçe ayırmaması gerekiyordu. Çok fazla mal ve mülke sahip olmasına rağmen mütevazi tavrıyla kendisinden hiç beklenmeyen bir olgunluk gösterdi.

İngilizce’de Mütevazı ne demek?

Mütevazı veya alçakgönüllü kelimesi İngilizce dilinde çok kullanılır. Mütevazı kelimesinin İngilizce anlamları: Alçakgönüllü Mütevazı Alçakgönüllü Eğilimli Düşük Gösterişsiz

Mütevazi Kelimesinin Doğru Kullanımı

Yıllardır “mütevazi” kelimesi toplumda yanlış kullanıldı. Bu kelimenin doğru kullanımı toplumda sıklıkla kullanılmadığından dolayı her zaman kafa karıştırıcı bir durum olmuştur. Mütevazı kelimesinin doğru kullanımı “mütevazı”dır. Mütevazı doğru kullanımdır ve TDK tarafından onaylanmış bir kullanım şeklidir.

Mütevazı ve Mütevazi Kelimesinin Matematik Alanında Kullanımı

Mütevazı kelimesinin ne anlama geldiği konusunda kafa karıştıran bir diğer durum ise mütevazi kelimesinin matematik alanında da kullanılıyor olmasıdır. Mütevazı kelimesi matematik alanında paralel anlamına gelir. Mütevazı kelimesi matematik alanında da rahatlıkla kullanılabilir.

Mütevazı Kelimesinin Etimolojisi, Mütevazı Ne Demektir?

Arapçada tevazu sözcüğünden türeyen tevazu kelimesi, türetildiği kelimelerle benzerlik göstermektedir. Tevazu kelimesi Arapçada tevazu anlamına gelirken, tevazu aynı dilde tevazu göstermek anlamına gelir.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın