Nesli Tükenmiş Hayvanlar – Obilsin

Bilim insanları, fosil kalıntılarından bugüne kadar hayatta kalamayan ilginç, tuhaf yapıya sahip soyu tükenmiş hayvanların varlığını kanıtladılar. Ayrıca kemik yapıların olası şekillerini bilgisayarda çizdiler. Bunlardan bir kısmının nesli yakın zamanda tükendiğinden, net yapıları ve özellikleri bilinmektedir.
Nesli Tükenen Hayvanlar ve Nedenleri, nesli tükenen hayvanların isimleri, ülkemizde yaşadığı bilinen nesli tükenen hayvanlar nelerdir? gibi sorulara yanıt bulmak amacıyla kapsamlı bir literatür çalışması gerçekleştirdik. Nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi Bu başlık altında paylaşacağız.

1- Dinozorlar

Dinozorların yaklaşık 65 milyon yıl önce neslinin tükendiği biliniyor. Türlerinin yok olması için pek çok teori ortaya atılsa da en çok kabul gören teori, büyük bir gök taşının Dünya’ya çarparak aniden iklimi değiştirmesi sonucu canlıların %70’inin neslinin tükendiğidir. Dinozor da bu canlılar arasında yer alıyor.

2- Yünlü Mamut

Fil türündendir. En son fosil kalıntıları Kutup Bölgesi’ndeki Wrangel Adası’nda bulundu. 4 bin yıl önce neslinin tükendiği sanılıyor.

3- PRENE DAĞ KEÇİSİ

Yakın geçmişte nesli tükenen hayvanlardan biridir. En son 2000 yılında görülen hayvan o zamandan beri görülmedi.

4-moa

Devekuşu türlerinden biridir. Yaklaşık 3,5 metre büyüklüğe ulaştıkları biliniyor. Kontrolsüz avlanma sonucu moa kuşu nesli tükendi.

5 – İrlanda Geyiği

Omuz yüksekliği 2 metre, boyu 3,65 metre, boynuzları ise yaklaşık 40 kg ağırlığında devasa bir geyik türüdür. Milattan 5500 yıl önce neslinin tükendiği sanılmaktadır.

6-Dodo

Uçamayan kuş türlerinden biridir. Dodo Kuşu Kontrolsüz avlanma sonucu neslinin tükendiği biliniyor.

7. Batı Kara Gergedanı

2011 yılında nesli tükenen bir hayvan olarak kayıtlara geçmiştir.

8- Cava Kaplanı

Javan Tiger da yakın geçmişte nesli tükenen hayvanlardan biri. Cava kaplanı Yaşam alanının tahrip edilmesi ve avlanması sonucunda bu hayvan 1903’ten sonra bir daha görülmedi.

9- Tazmanya Kaplanı

1936’dan sonra Tazmanya Kaplanı görülmemiştir.

10- Steller Deniz İneği

Bering Denizi’nde (kuzey kutbu yakınında) yaşadığı bilinmektedir. yıldız denizi İneğin 1768 yılında görüldüğü biliniyor.

Ülkemizde Yaşayan, Nesli Tükenmiş veya Tükenmek Üzere Olan Hayvanlar

1- Anadolu Leoparı

Ülkemizde en son 17 Ocak 1974’te (Beypazarı Bağözü köyünde) görülmüştür. son görülen anadolu leoparı Köylüler tarafından vuruldu.

2- Asya Aslanı

Asya aslanı en son 1880’de Becek’te görüldü. Daha sonra görüldüğüne dair herhangi bir kayıt yok.

3- Hazar Kaplanı

Nihayet Hazar kaplanı 1970 yılı Şubat ayında Uludere’de Şehit Şen adlı köylü tarafından 122 cm uzunluğundaydı. Gövde uzunluğunda bir erkek vurulmuştu.

4- Kel Aynak Kuşu

Birecik’te 50 civarında kel aynak yaşadığı biliniyor. Nesli tükenmek üzere olan hayvanlardan biridir.

5- Yılanboyun

Hatay’da Amik Gölü’nde yaşamak Yılan boynu Göl kuruduktan sonra adı geçen kuşun ülkemizde nesli tükendi.

6- Çita

Son plak ise 1879 yılında Güneydoğu Anadolu’da Birecik’in güneyinde Avrupalı ​​bir gezgine hediye edilmişti. Çitalar artık ülkemizde görülmüyor.

Bu hayvanların neslinin tükenmesi tek bir nedenden kaynaklanmıyor. İklim değişikliği, habitat yetersizliği, kontrolsüz avlanma, araç kazaları sonucu hayvan ölümleri gibi nedenler hayvanların neslinin tükenmesine neden oluyor. Genel olarak en belirgin faktör avlanmaları ve öldürülmeleridir.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın