Silikonlu Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır ?

Silikon kalıp uzun süreli kullanımda fırın sıcaklığına ve ısıya dayanıklı olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır. Üstelik metal ve plastik kaplara göre daha sağlıklı olan bu kalıplar insanlar tarafından tercih edilmektedir. Silikon kalıp kullanan kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru ise ” Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? ?” soru bu. Silikon kek kalıbının nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

Silikon Kek Kalıbı Doğru Şekilde Nasıl Kullanılır?

Hamuru silikon kalıba yerleştirip kullanmadan önce sıcak su ile iyice dezenfekte edin. Biraz kuruduktan sonra az yağlı hamur ürünleri için kek kalıbını yağlamakta fayda var. Aynı işlemi yağlı hamurlar için de yapmalısınız. Üstelik az yağlı tatlılar yaparken silikon kalıbın alt tabakasına un veya kakao tozu sürebilirsiniz. “ Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? “Yaptığınız tatlı veya karışımın kalıba yapışıp yapışmayacağı sorusunda en önemli noktalardan biri olacaktır. Karışımınızı veya tatlınızı fırından çıkardıktan sonra kesinlikle kalıplara bıçakla dokunmayın. Tatlılarınızı çıkarırken sabırlı olun.” Kalıptan çizilme, kazıma gibi hareketler silikon kabınıza zarar verecektir.

Silikon Kek Kalıbı Kullanılarak Pişirme Sonrası Nasıl Temizlenir?

Pişirme işleminin ardından silikon kalıplarınızdaki gözeneklerin açılması ve silikon kalıbın yapışmaz özelliğinin korunması için 10 dakika sıcak suda bekletebilirsiniz. Bu sayede ileride temizlik işlemleriniz kolaylaşacaktır. Elde iyice yıkadıktan veya bulaşık makinesinden çıkardıktan sonra silikon kalıplarınızın üzerine ince bir tabaka yağ sürerek ikinci işleme hazırlayabilirsiniz. Silikon kek kalıbı nasıl kullanılır? Makalemizdeki talimatları takip ederek temizlemek de aynı derecede önemlidir.

Neden Silikon Kalıp Kullanmalısınız?

Plastik kalıplar sağlığınız için her zaman tehlikelidir. Üstelik plastik kalıpların uzun süre kullanılması neredeyse imkansızdır. Öte yandan metal kalıpların kullanılması plastik kalıplara göre daha avantajlıdır. Metal kalıplarda çizilme, kazınma gibi hareketler karışımın kalıplara yapışması sonucu metal kabın formunu bozacaktır. Sağlığınıza bile zarar verebilir. Silikon kalıplar diğer iki kalıba göre hem kullanım hem de sağlık açısından on kat daha avantajlıdır. Kalıp alırken hem sağlık hem de uzun ömür açısından silikon kalıp tercih etmenizi öneririz.

Check Also

Geceye Bir Söz Bırak

Geceye Bir Söz Bırak: Şiirin büyüsünü paylaşabileceğiniz, duygularınızı ifade edebileceğiniz bir platform. Kendinizi şiirle anlatırken, diğerleriyle de bağlantı kurun.

Bir yanıt yazın