Siyah ve beyaz renk midir

Siyah ve beyaz renkler midir? Eğer “Elbette renktir” sorusunu yanıtlıyorsanız büyük bir hata yaptığınızı bilmelisiniz. En sevdiğimiz renkler sorulduğunda siyah ve beyazı dahil etsek de siyah ve beyaz aslında renk değildir.
Siyah ve beyaz renkler midir? Soranlar bunların renk olmadığını öğrenince bunun nasıl olabileceğini sorguluyorlar. Yani çocukluğumuzdan beri renkler arasında bize öğretilen siyah ve beyazın aslında neden renk olmadığını öğrenen herkes bunun nasıl olduğunu sorgulayacaktır. Elbette bunun bilimsel bir açıklaması var.

Siyah ve beyaz renkler midir?“Değilse bunun açıklaması nedir?” diye sorulduğunda bu durum aslında basit bir bilimsel açıklamayla açıklanmaktadır. Yani renk denilen şeyler aslında gözün fark ettiği ışık etkileridir. Işıklar nesnelere çarpar ve bu çarpma sonucu yansıma meydana gelir. Yansıyan bu ışıklar gözümüzün retina tabakasına ulaşır. Buradan da beyne iletilir. Tüm renkler yansıtılıyorsa beyaz olarak fark ederiz; neon tarafından herhangi bir yansıma ve ışık absorbe edilmezse onu siyah olarak görürüz. Gözlerimiz yaklaşık 10 milyon farklı rengi ayırt edebilir. Bu amaçla insan beyninde 7 milyon farklı hücre çalışmaktadır. Bu hücrelerin tamamı renkleri doğru algılayabilmemiz için görevlendirilmiştir. İnsanların kırmızı rengini daha çarpıcı bulmasının nedeni de aslında burada gizli. Çünkü insan beyninde kırmızı rengi algılamak için daha fazla beyin hücresi görevlendirilmiştir. Bu atama sonucunda insanlar kırmızı rengi daha kolay algılayıp, daha çekici bulabilmektedir. Bu detayları göz önünde bulundurduğunuzda beyaz ve siyahı algılamanız mümkün olmayacaktır. Siyah ve beyaz renkler mi? Sorunun cevabı hayır olacaktır, bir renk değildir.

Siyah ve beyaz neden renk değildir?

Siyah ve beyaz renkler midir?Değilse neden olmasın sorusuna basit bir şekilde cevap verelim. İnsanların nesnelerin renklerini algılaması için ışığa ihtiyaç vardır. Renkler ise pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına göre oluşur. Bu pigmentler ışığı yansıtmak yerine absorbe ederse siyah görünür. Bir ortamda ışık yoksa ışık oraya yansıtılamadığı için tüm renkli nesneler siyah görünecektir. Ve beyaz bir cisim üzerine düşen tüm dalga boylarını yansıttığı için renk sayılmaz.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın