Türkiye’de Üretilen Bal Çeşitleri – Obilsin

Türkiye’de Üretilen Bal Çeşitleri
Türkiye’de herkesin tükettiği bal, kahvaltıların önemli bir parçasıdır. Zengin coğrafyamız sayesinde Türkiye’de üretilen bal çeşitleri Çok var. Tam anlamıyla arıların mucizesi olan bu besin, birçok farklı yöntemle toplanıp sofraya ulaştırılıyor. Çiğ tüketilen bal birçok hastalığa büyük fayda sağlar. İçerdiği çeşitli vitaminler ile sağlık açısından önemlidir.

Çam balı

Tıpkı çiçek balı gibi bu bal da ülkemizin birçok bölgesinde üretilebilmektedir. Dünya üretiminin büyük çoğunluğu Türkiye’de gerçekleşmektedir. Sadece Akdeniz ikliminde yetişen özel çam ağaçlarının gövdelerinde yaşayan canlıların yardımıyla üretilen bu bal türü, Türkiye ve Yunanistan’da karşımıza çıkıyor.
Lavanta Balı

Lavanta çiçeklerinin polen ve nektarından üretilen bu balın özel bir kokusu vardır. Burdur ve çevresinde üretilen Lavanta Balı, haziran ayında hasat edilen bir bal çeşididir.

Kestane Balı
Özel tadıyla bilinen Kestane Balı, ülkemizin Karadeniz Bölgesinde üretilmektedir. Doğal kestane ağaçlarının sadece on beş günde açan çiçeklerinden üretilmiş olması bu balı eşsiz ve çok değerli kılmaktadır. Ülkemizde üretilen ballar arasında kestane balı, altın sarısı rengi ve eşsiz tadıyla ön plana çıkmaktadır.
Çiçek balı

Türkiye’de üretilen bal çeşitleri Çiçek Balı ülke genelinde üretilebilmektedir. Birden fazla çiçek türünü bünyesinde barındıran bu balda, üretildiği bölgenin tadına bakmak mümkündür. Farklı bitki ve ağaç türlerinin yer aldığı Çiçek Balı, birden fazla çiçek türünün bulunduğu bölgelerde üretilmektedir.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın