Yalan ile ilgili sözler – Yalan ile ilgili sözler Mevlana

Anlamlı, anlamlı ve deyimsel kelimeleri hayatımızda sıklıkla kullanırız. Kimi zaman sosyal medyada, kimi zaman da farklı mecralarda kullandığımız bu sözler insanları büyülüyor. Paylaştığımız sözler sayesinde insanların hayata bakış açıları değişebiliyor ve sözleri öğüt olarak değerlendirebiliyorlar. Anlamlı sözler sayesinde insanların kalplerine dokunabilir, hatta kendi hayatınızın dönüm noktalarında kararlar almanıza yardımcı olabilir. İşte bu yüzden Mevlana, yalanla ilgili sözler, yalanla ilgili sözler adlı yazımızı derledik.

Yalan söylemekle ilgili sözler

Sahte bal toplayan arılara benzer; Arının ağzı, ballı kuyruğunun iğnesi kadar zehirlidir. Yalanın dostu çok, gerçeğin düşmanı çoktur. Yalan ortaya çıkana ve birileri ortaya çıkana kadar herkes dürüsttür. Şeytanın iki ayağı vardır; biri şehvet, ikincisi yalandır.


İnsanların kalbini yalanlarla rahatlatmak yerine gerçeklerle üzün. Yalan sonsuz bir labirent gibidir, girişi vardır, çıkışı yoktur. Hayatta her şey yalandır, tıpkı tükenmez kalemin tükenmez hale gelip eskimesi gibi. İnsanları yalanlarla kazanmak yerine gerçeklerle kaybedin. Bana yalan söylediğin için hiç üzülmedim, asıl kalbimi acıtan şey artık senin hiçbir gerçeğine inanmayacağım. Çok konuşup yalan söylemek yerine az konuşun ki ağzınızdan gerçek çıksın. Hepimiz yalan olduk, artık gerçekler tadını çıkarabilir. Hoşunuza giden yalanları avuç avuç yutarken, gerçek gerçeği ancak yudum yudum içebilirsiniz. Yalan geçici bir ölümlüyken, gerçek gerçekler ebedi bir yaratımdır. Yalan söylemek sigara gibidir; İlk kez içtiğinizde iyileşeceğinizi sanırsınız ama zehiri çoktan vücudunuza girmiştir.

Her aptal yalan söyleyebilir, önemli olan yalanı doğru tutabilmektir. Gerçek sürünen bir salyangoz gibidir, yalan ise dörtnala koşan bir ata benzer. Yalan söyleyerek sadece insanları kandırmakla kalmıyor, kendinizi de yalanlarınızın kölesi haline getiriyorsunuz. En acımasız yalanlar küçük bir çocuğa ve halka söylenen yalanlardır çünkü ikisi de çok kanar. Yalancı olmak kolaydır ama cezası büyüktür. Yalancının en büyük kabusu kendisine güvenilmemesi değil, artık etrafındaki kimseye güvenmemesidir.

Yalanlarla ilgili sözler Mevlana

Zamanının ünlü düşünür ve filozoflarından Mevlana, öğütleri ve düşünceleriyle sadece döneme ışık tutmakla kalmamış, bugün düşünceleri dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Mevlana’nın yalanla ilgili de pek çok anlamlı sözü vardır. Söylenen söz açığa çıkmayacak bir yalan olsa bile, sözdeki koku onun yalan mı yoksa gerçek mi olduğunu ortaya çıkarır. Aptalları gerçek sözlerle aldatan yalanın kokusu, sarımsak ve misk kokusu gibi, insanoğlunun nefesinden de hissedilir. Gerçeği içeren sözlerden ferahlık gelir, ama yalanlarla dolu sözlerden yalnızca zehirli acı gelir. Nasıl ki ayranda yoğurdun yağı saklıysa, gerçeğin kökünde de yalanlar gizlidir.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın