Altın Çakmakla Kararır Mı? Altına Zarar Verir Mi?

Altının gerçek olup olmadığını anlamak için çakmakla tutarak test etme yöntemini kullananlar da var. Peki altın çakmakla kararır mı? Çakmak ateşi altına zarar verir mi? Altın çok yüksek sıcaklıklarda erir. Altının erime sıcaklığı 1064 derecedir. Çakmak ateşi altını eritemez. Çakmak ateşiyle eriyen altın diye satılan ürünler sahtedir.

Neden Altına Karar Veriyoruz? Gerçek altın kararır mı?

Altın insan teriyle reaksiyona girmez. Renk değişikliğine neden olmaz. Kullanılan altının renginde zamanla çizgiler ve yeşillikler oluşuyorsa bu, onun farklı metaller içerdiğini gösterir. Ancak kullanılan şampuan ve parfümler altına zarar verebilir. Bunlardaki bazı kimyasallar altınla reaksiyona girerek rengini koyulaştırabilir. Özellikle altının temizlik maddelerinden uzak tutulması gerekmektedir. Temizlik ürünlerindeki kimyasalların altının koyulaşması ihtimali çok yüksektir. Bunlardan en önemlisi çamaşır suyudur. Altının kararması için kimyasal bir reaksiyon gereklidir. Altını karartan en etkili madde civadır. Cıva evdeki termometrelerde bulunur. Termometre kırıldığında tabanına dokunmamaya dikkat edilmelidir.

Çakmak ateşi altını karartır mı?

Çakmak altını karartmaz. Çakmağın ateşi kimyasallar gibi kalıcı kararmaya neden olmaz.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın