Epoksi Kolye Yapımı, Epoksiden Kolye Nasıl Yapılır

Bu yazıyı yazmadan önce epoksi malzeme alarak birkaç kolye yapmaya çalıştım, yazıyı daha iyi yazayım diye önce kendim deneyimledim. Epoksi kolye yapımı oldukça eğlenceli ve dikkat dağıtıcı bir hobidir. Ayrıca hobiniz dışında yaptığınız kolyeleri satarak para kazanmanıza da olanak sağlayabilir.

Epoksi Reçine Nedir?

Epoksi reçine hafif viskoz bir sıvıdır. 2 bölümden oluşmaktadır. Genellikle birinden 1 kepçe, diğerinden 2 kepçe karıştırılarak donma sağlanır. Donduğunda cam ve sert plastik gibi görünür. Epoksi plastiğe veya silikona yapışmaz. Onun dışındaki her şeye yapışıyor. Bu nedenle kolyeler için silikon kalıplar satılmaktadır. Bu da kolye yapmak isteyenler için büyük kolaylık sağlıyor. Eğer kalıp alıp kalıp parası ödemek istemiyorsanız. Zemini bantla yapıştırıp etrafına sıcak silikonla istediğiniz desen yapıp donduktan sonra içine epoksi dökebilirsiniz, epoksi silikona yapışmayacaktır. Fazla detaya girmeden nasıl yapılabileceğini anlatacağım. Herkesin yapabileceği çok kolay bir hobidir.

Epoksiden Kolye Yapımı İçin Neler Gereklidir?

Kolye için küçük şişelerde satılan 750 gr şeffaf epoksi satın alabilirsiniz. Ayrıca kolye için silikon kalıp almanızı da tavsiye ederim. Çok ince kumlu zımpara kağıdı Epoksi parlatıcı Kolye ipi Kolye ipini epoksiye bağlamak için aparat Kurutulmuş çiçekler, yapraklar, pigment boya, kum, küçük taşlar, deniz kabukları gibi aklınıza gelebilecek her şey olabilir. kolyeyi süslemek için.. Satın aldığınız epoksi malzeme ile nasıl kullanılması gerektiği ve ne kadar sürede sertleşmesi gerektiği anlatılıyor. Epoksiyi plastik bir kapta ölçüsüne göre karıştırın. Süslemelerinizi silikon kalıba koyun. Bir çiçek olabilir. Kırtasiye mağazalarındaki çıkartmalar resim veya harf olabilir. Pigment boyanız varsa başka bir kaba karıştırdığınız silikondan bir miktar ekleyip renklendirebilirsiniz. Daha sonra epoksi karışımınızı kabınıza dökün. 24-48 saat içerisinde taş gibi donacaktır. Daha sonra kolyenizi kalıptan çıkarın. Kalıptan çıkan kolyeler çok fazla zımparalamaya ihtiyaç duymaz ancak kenarlarını yumuşatmak istiyorsanız ıslak zımpara ile kenarlarını zımparalayın. Islak zımpara: Kolyenizi ince bir zımpara (1500-2000-3000 gibi) üzerine az miktarda su ile dairesel hareketlerle zımparalayın. Daha sonra kolyenizi varsa epoksi cila ile bastırarak silin. Birkaç denemeden sonra alışacaksınız.

İçine deniz kabukları ve küçük taş parçaları koyarak yaptım 🙂 Çok iyi değil ama kötü de değil

Bu da kurutulmuş bitkiler ve boyayla yaptığım başka bir epoksi kolye.


Kolye kalıbı için örnek ürün resmi: Bu kalıp ile farklı şekillerde kolyeler yapabilirsiniz. Bu kalıp 60-80 TL’ye satılıyor. Epoksi malzemenin 750 gramı ortalama 100-150 TL arasında satılıyor. Kolye eklentileri = 30-60 TL arasında satılmaktadır. Zımpara Kağıdı: 15-25 TL’ye satılmaktadır. Epoksi cila = 60-80 TL’ye satılıyor. Epoksi kolye malzemelerini en düşük maliyetle satın almak isterseniz maliyeti 350-400 TL civarında olacaktır. Ama tavsiye edebileceğim güzel bir hobi. Vaktiniz varsa çok çeşitli ürünler üretebilir ve satabilirsiniz.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın