Hamilelikte Saç Boyama Zararı Var Mıdır ?

HAMİLELİKTE SAÇ BOYAMA

birçok hamile kadın Hamilelikte Saç Boyama İşlemin yapılıp yapılamayacağını araştırıyor. Özellikle bakımlı olmaya önem veren ve hormonların etkisiyle kendisinde değişiklik yaratmak isteyen kadınlar saçlarını boyamak istemektedir. Ancak kadınlar saç için kullanılacak boyanın bebeğe etkisi olup olmayacağı konusunda bilgi almak isterler. Bilindiği gibi boyalar kimyasal içeren ürünlerdir. Bu nedenle anne adaylarının saçlarını boyama konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Saç Boyama Hakkında

Hamilelikte Saç Boyama mümkün olduğu kadar yapılmamalıdır. Bu konuda uzman görüşleri farklılık gösterse de özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyama yapılmaması gerektiği yönünde ortak bir görüş var. Bazı uzmanlar saç boyamanın hamileliğe ve bebeğe hiçbir etkisinin olmayacağını söylüyor. Ancak uzmanların çoğunluğu özellikle ilk 3 ayda bu işlemin yapılmasının doğru olmadığını beyan etmektedir. Saç boyasının içindeki kimyasalların saç derisi yoluyla kana karışarak bebeğe zarar verebileceği söyleniyor.

Hamileliğin Hangi Ayında Saçınızı Boyatmalısınız?

Hamilelikte Saç Boyama Hamilelik bitene kadar önerilmez. Anne adayları yine de saçlarını boyamak istiyorsa ilk 3 ay saçlarını boyamamalıdır. Anne ve bebek sağlığı açısından kimyasal içerikli ürünler önerilmemektedir. Mümkün olduğunca doğal ürünler kullanılmalıdır. Bitkisel bazlı boya ürünleri de kullanılabilir ancak bu işlemin yine de 4 ay sonra yapılması gerekmektedir. Boya içeriğinde amonyak olmamasına da dikkat edilmelidir. Hamileliğin bitiminden önce mümkün olduğunca saç boyamamak en iyisidir.

Check Also

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler

Duyanları Buz Gibi Yapan Soğuk Espriler - Eğlenceli ve şaşırtıcı mizah dolu bir koleksiyon.

Bir yanıt yazın