Film veya Video Sitesi Açmak

Film veya video sitesi açmak için nasıl bir altyapı gerekiyor?

Bir siteyi açmak için öncelikle bir site adı (domain) ve web alanı (host, vps, datacenter), yani sitenin dosyalarının yer alacağı bir bilgisayar alanına sahip olmanız gerekir. Normal bir site açarken web alanı hizmeti veren bir firmadan aylık 5-10 GB trafiğe sahip 500 MB alan satın almak yeterli olabilir. Video sitesi açmak isteyenler için bu özellikler 3-5 videoda doldurulacaktır.

Web alanında iki temel faktör vardır. Öncelikle kaç mb dosya yüklenebileceği. 500 mb, 1 gb, 5 gb, 50 gb gibi firmalardan bilgisayar alanı kiralayacağımız için kendi bilgisayarlarından bize satacakları alanın aynısını bizden ücretlendiriyorlar. İkinci etken ise evden internet kullanırken nasıl 6 GB trafik, 8 GB trafik, sınırsız trafik gibi paketler varsa alan satın alırken de böyle bir trafik alanı sınırı bulunuyor. Bir kişi sitenize girdiğinde gördüğü resim, okuduğu metin, izlediği video MB cinsinden trafiğinizden düşülür. Günde 100 MB’lık bir filmi 10 kişi izlerse trafiğiniz günde 1 GB azalacaktır. Bu ayda 30 GB trafik demektir. Bu yalnızca 1 video veya film içindir. Bu durumda film ve video siteleri için 5 GB web alanı, aylık trafik 50 GB ve 100 GB olsa bile sitenizin gereksinimlerini karşılamayacaktır. Bu faktörlerin yanı sıra sitenize aynı anda 100-200 kişi girerse, kiraladığınız bilgisayarın özellikleri iyi değilse site yavaşlar ve videolar geç açılır. Film ve video sitesi başlangıç ​​noktası olarak 500 GB web alanı, 5000 GB aylık trafik, 100 MB internet hızı bağlantısı (1 kişi siteye girip video açtığında saniyede 100 MB indirme hızına sahip olacaktır), yani 100 MB’lık bir video 1 saniyede dolacak ve donmadan izleyebileceksiniz. Bu örnekte sitede 1 kişi için aynı anda 100 kişi varsa saniyede 1 MB izlenen video olacaktır. Doldurulup izlenebilecek, bu da yeterli olacaktır. 100 kişi donmadan anında izleyebilir (başlangıç ​​için iyi bir rakamdır) Örnekteki bir paketin aylık maliyeti 90-120 USD arasındadır. şirketler ve bilgisayarların işlemci ve RAM belleği.

Güvendiğim bir firmadan alt paket özellikleri oluşturursam;

*8 GB ddr3 ram, 500 GB sabit disk, 100 megabit anlık bağlantı hızı, 5000 GB aylık trafik Aylık 110 dolar + KDV
* 32 GB RAM, 4 TB hard disk, sınırsız trafik, anlık 100 megabit bağlantı hızı, Aylık 960 USD + KDV

Gördüğünüz gibi bir film ve video sitesinin maliyeti oldukça yüksektir. Elbette bu maliyetler videoları kendi sunucumuzda barındırdığımızda ortaya çıkacaktır. Bunun dışında videoları Facebook, YouTube ve benzeri sitelere yüklediğimizde ve video kodlarını sitemize eklediğimizde sunucu kiralamamıza gerek kalmıyor. Yıllık 150-300 TL değerindeki bir web alanı bile bu işi yapabilir. 5 GB web alanı ve 100 MB aylık trafik gibi bir web alanı kiraladığınızda siteniz günlük 10-20 bin kişinin bile sitenizi ziyaret etmesini kaldırabilir.

Videoları kendi sunucumuzda barındırmak istediğimizde video sitesinin yükü başlar.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın