Koala ne yer neyle beslenir

Avustralya’da yaşayan ve asla ağaçlardan inmeyen koalalar, sevimlilikleri ile insanların dikkatini çekiyor. Kalın ve kuyruksuz vücutları, yuvarlak ve tüylü kulakları ve kaşığa benzeyen burunlarıyla oyuncak hayvanlara benzerler. Hayvanlar aleminde sahip oldukları farklı özelliklerle her zaman dikkat çekerler. koala ne yerİnsan nasıl uyur gibi pek çok soru soruluyor. Koalalar aslında tembellikleriyle ünlüdür. Aynı zamanda en önemli özellikleri iştahlarının iyi olması ve otçul olmalarıdır. Koalaların günde dört öğün yemek yiyerek hayatta kaldıklarını biliyor muydunuz? Peki koala bu dört öğünün her birinde ne yer? Aslında bunun tek bir cevabı var. Koalalar genellikle okaliptüs ağaçlarında yaşarlar. Beslendikleri tek şey ise okaliptüs ve benzeri ağaç yapraklarıdır. Bu otçul tür, bir günde bir kilogram yaprak tüketebilir. Doğal ortamlarında zehirli yapraklar bulunmaktadır. Tabi onları ayırma şansları olmadığından tükettikleri yaprakların bir kısmı zehirli olabilir. Ancak mideleri ve vücut bağışıklık sistemleri bu zehirleri tolere edebilecek güce sahip olduğundan, insanları ve birçok hayvanı zehirleyebilen bu otlar koalalar için besin kaynağı haline gelir. Koalalar tembel hayvanlar olduğundan yiyecek bulmak için hareket etmeyi ve uzaklara gitmeyi tercih etmezler. Koalalar günde en az 17 saat uyur ve yaşadıkları ağaçların yapraklarıyla beslenirler. Yaprak bulamayınca yakındaki çalıların yapraklarını yerler. Çok sıcak bölgelerde yaşayan koalalar için su tüketimi en çok merak edilen konulardan biridir. Tükettikleri yapraklar çok fazla su içerdiğinden aslında fazla suya ihtiyaç duymazlar.

Bebek Koala ne yer?

Koalalar her zaman çok güçlü bir bağırsak sistemine sahiptirler çünkü her türlü yaprağı yerler ve aralarında zehirli yaprakların da bulunma ihtimali vardır. Ancak yavru koalaların bağırsak sistemleri ilk 6 aya kadar gelişmediğinden beslenme şekilleri oldukça farklıdır. Yavru koalanın ne yediğini merak edenler aldıkları cevap karşısında şaşırabilirler. Yavru koalalar ebeveynlerinin dışkılarıyla beslenir. Bu her ne kadar hoş olmayan bir durum olsa da hayata tutunmaları hayati önem taşıyor. Dışkısıyla birlikte anne sütünü de tüketen bebek kolaları, 6. aydan sonra yaprak tüketmeye başlayacaktır.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın