Mekan Boyutuna Uygun Klima Nasıl Seçilir?

Havaların sıcak olmasıyla birlikte klima kullanımı ve ihtiyacı ciddi oranda artıyor. Evinizi veya iş yerinizi konforlu bir alana dönüştürmek istiyorsanız öncelikle kullanım alanlarına uygun klimayı seçmelisiniz. Klima seçerken kullanım alışkanlıkları, klimanın BTU gücü kadar yaşam alanlarının hacmi de çok önemli noktalardır. Bu nedenle doğru klimayı seçerken bu kriterleri tek tek dikkate almak gerekebilir.

Klima seçerken dikkat edilmesi gereken BTU nedir?

BTU, aslen İngilizce olan British Thermal Unit teriminin baş harflerinin kısaltmasıdır. İklimlendirme gibi ısıtma ve soğutma sistemlerinin uluslararası temel birimidir. Bir pound suyun sıcaklığını değiştirirken cihazın kullanacağı enerji miktarını ifade eder. BTU değeri arttıkça cihazın ısı değişim gücü de artar. Bu nedenle seçim yaparken klima fiyatları yerine BTU’ya öncelik vermek gerekebilir. BTU değerini doğru hesapladığınız takdirde cihaz size çok daha konforlu bir yaşam alanı sunacaktır. BTU hesaplamasında en önemli iki kriter; Klimanın kullanılacağı alanın ve yaşam alanının bulunduğu coğrafi bölgenin metrekare cinsinden hacmidir. Ülkemizdeki coğrafi bölgelere yıllık sıcaklık ortalamalarına göre çeşitli katsayılar verilmektedir. Bu katsayılar; Karadeniz Bölgesi için 385, Güneydoğu Anadolu Bölgesi için 462, İç Anadolu Bölgesi için 346, Doğu Anadolu Bölgesi için 308, Ege Bölgesi için 423 ve Akdeniz Bölgesi için 445 olarak belirlendi. Bu katsayıları klimayı yerleştireceğiniz alanın hacmiyle çarparak sizin için doğru BTU değerine ulaşabilirsiniz.

Hangi Klima Modeli Mekanınıza Daha Uygun?

Teknoloji her geçen gün geliştikçe birbirinden farklı ve etkileyici klima modelleri üretiliyor. Doğru modeli seçmek, cihazı yüksek memnuniyetle kullanmak anlamına gelir. Doğru seçimi yapmadan önce modeller hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte klima modelleri;
Bölünmüş veya Duvar Tipi: Genellikle en çok bilinen modeldir. Alanın iki bölümü vardır: iç ve dış. Cihaz iki ünite sayesinde ısıtma veya soğutma işlemini gerçekleştirir. Duvar tipi olarak da bilinen split klimaları tercih ediyorsanız modeline dikkat etmelisiniz. Modeller soğutma kapasitesine göre değişir. Cihazı kullanacağınız mekanın büyüklüğüne göre uygun kapasiteli modeli satın almalısınız.

Taşınabilir: Cihazınızı yanınızda taşımak ve istediğiniz yerde kullanmak istiyorsanız taşınabilir modelleri incelemelisiniz. Bu modeller montaj gerektirmez. Oturma odanıza taşıyabilir, konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz. 9 binden 12 bine kadar değişen BTU değerleriyle farklı ihtiyaçlarınızı karşılayacak.

Teepee salonu: Ayakta duran modellerdir. Genellikle hastanelerde, bankalarda veya çeşitli merkezlerde kullanılmaktadır. İç ve dış olmak üzere iki üniteli modeller büyük gövdeye sahiptir. Sabit bir yere monte edilmesine gerek yoktur ancak yerden tasarruf etmenizi gerektirir. Eğer alanınız genişse salon tipini tercih edebilirsiniz. BTU değeri 60 bine kadar olduğundan küçük alanlar için uygun değildir.
Kaset tipi: Bunlar 48 bine kadar BTU değerine sahip modeller. İşyerlerinin veya mağazaların tavanlarında görebilirsiniz. Kare veya dikdörtgen şeklindedirler.
Kanal türü: Havalandırma bölümlerinin görülebildiği, iç ünitenin duvara gömülü olduğu modellerdir. BTU değeri 60 bine kadar olan modellerin tasarımları genel olarak yataydır.

Kaliteli, Enerji Tasarruflu ve Sessiz Klimalar

Klima seçiminde enerji seviyesi ve ses aralığı da oldukça önemli özelliklerdir. A+++ başta olmak üzere tüm enerji seviyelerindeki iklimlendirme seçenekleri değerlendirilmelidir. Enerji aralığı ürünün modeline ve özelliklerine göre değişiklik gösterse de modern klimalar enerji tasarruflu ürünler olarak öne çıkıyor. Ses çıkış özellikleri de klimanın gücüne ve soğutma kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ses seviyesi tercihi ürün özelliklerinden bağımsız düşünülmemelidir. Kullanılacak alan, klimadan yararlanacak kişi sayısı ve oluşturulacak ortam kullanıcı tercihlerine göre belirlenmelidir. Koçtaş’ın sunduğu geniş model ve marka seçeneklerinden birini tercih ederek yaşam alanınıza ferah bir atmosfer katarken enerji harcamalarınızı da kontrol altında tutabilirsiniz.

Check Also

Bağcılar’da Düğün Salonu Arayanlar İçin 12 Mekan

Bağcılar'da düğün salonu arayanlar için en iyi 12 mekanı bulun! Geniş seçenekler ve uygun fiyatlarla unutulmaz bir düğün için hazırlık yapın.

Bir yanıt yazın