Sık Uçan Yolcular İçin Önemli Tasarruf İpuçları

Sık seyahat eden kişiler, uçuş maliyetlerini düşürmek ve ek avantajlar elde etmek için birçok farklı yöntemden yararlanabilirler. Uçuşlarınızda tasarruf etmeniz, önemli indirim ve avantajlardan yararlanmanız için önemli ipuçlarını sizler için listeledik.
Uçak biletini nasıl seçmelisiniz?

Uçuşunuzu erken ayırtmaya çalışın. Uçak bileti fiyatlarıUçuş saati yaklaştıkça doluluk oranlarına bağlı olarak artış eğilimi göstermektedir. Bu nedenle esnek bir seyahat programınız varsa en az 3 ay önceden rezervasyon yaptırmanız uçak bileti maliyetinizi büyük ölçüde azaltacaktır. Günümüzde çok popüler olan fiyat karşılaştırma sitelerini kullanın. Fiyat karşılaştırma siteleri onlarca havayolunun uçuşlarını ve fiyatlarını saniyeler içerisinde listeleyerek sizi büyük zaman kayıplarından kurtarır. Fiyat karşılaştırma sitelerindeki indirim ve promosyonlardan yararlanarak dakikalar içerisinde uçak bileti satın almanız mümkün. Havayolu promosyonlarını ve indirimlerini takip edin. Havayolları büyük sezonluk ve periyodik indirimler sunabilir. Genellikle iptal edilemeyen ve uçuş saatlerinde değişiklik yapılamayan bu ucuz uçak biletlerini uygun seyahatleriniz için satın alabilirsiniz. Bazı seyahatlerinizde düşük maliyetli ve ekonomik uçak bileti sunan havayollarını kullanmaya çalışın. Her havayolunun kendine özgü uçuş stratejisi vardır. Özellikle kısa mesafeli uçuşlarda düşük maliyetli havayolları tercih ediliyor. Bazı seyahatlerinizde daha az bagaj hakkı sunan ve genellikle tek ekonomik bilet sınıfına sahip olan bu havayollarını tercih ederek çok daha ekonomik fiyatlarla uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Tek yön veya gidiş-dönüş bilet seçeneklerine göz atın. Bazı destinasyonlar ve uçuşlar için tek yön veya gidiş-dönüş biletlerin farklı fiyat avantajları olabiliyor. Seyahat planınıza göre bu seçenekleri inceleyip size en uygun olanı seçmeyi unutmayın. Direkt uçuşlar yerine aktarmalı uçuşları düşünebilirsiniz. Özellikle uzun mesafeli uçuşlarda direkt uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre çok daha pahalı olabiliyor. Bu nedenle seyahat planınız esnekse aktarmalı ve aktarmalı uçuşları da incelemenizi öneririz. Özellikle İstanbul uçak biletleri Fiyat açısından karşılaştırdığınızda gideceğiniz yere aktarmalı uçuşlarla gitmeyi planlıyorsanız ortalama 4.000-4.500 TL kar elde etmeniz mümkün.

Konaklama alternatiflerini inceleyin

Sık seyahat ediyorsanız konaklama da ciddi maliyetler yaratabiliyor. Ancak güncel otel odası fiyatlarını listeleyen site veya uygulamaları kullanarak konaklama maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Online platformlar üzerinden size en uygun oteli seçtikten sonra dakikalar içerisinde rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer oteller bütçenize ya da uzun süreli konaklamalara fazla geliyorsa çeşitli alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Otellere kıyasla çok daha ekonomik konaklama seçeneklerini (günlük daire kiralama, paylaşımlı oda pansiyonları veya pansiyonlar) tercih edebilirsiniz. Daha uzun konaklamalar için ek indirim isteyin. Birçok otel ve konaklama tesisi, uzun süre konaklayan misafirlerine önemli indirimler sunabilmektedir. Otel rezervasyonunuzu yaparken bu indirimler hakkında bilgi almayı unutmayın. Havayolu ödül programlarından yararlanabilirsiniz. Uçuşlarınız sırasında biriktirdiğiniz ödül veya millerle havayolunun anlaşmalı otellerinde indirimli konaklama yapabilirsiniz. Seyahatinizden önce havayolunun anlaşmalı firmaları hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır.

Taşıma maliyetlerini azaltın

Seyahatlerinizde pahalı alternatifler olan taksiler veya araç kiralama yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak hem havalimanı hem de şehir içi ulaşım maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Uzun süreli yolculuklar için araç kiralamak taksi kullanmaya kıyasla önemli ekonomik faydalar da sağlayabilir. Seyahatinizden önce toplu taşıma hatlarını ve güzergahlarını araştırmanızı öneririz. Bazı havalimanlarında yolcuların şehir merkezine düşük ücretle ya da ücretsiz ulaşımını sağlayan shuttle hizmetleri bulunuyor. Bu konuda havalimanındaki bilgi merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. Bisiklet dostu bir şehre seyahat ediyorsanız ya da şehir içinde kısa mesafeler kat edecekseniz oldukça ekonomik bir yöntem olan bisiklet kiralamayı da düşünebilirsiniz. Bisikletler aynı zamanda şehrin güzelliğini ve atmosferini keşfetmenin de ideal bir yoludur. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan araç paylaşım uygulamaları ve platformlarından yararlanarak şehir içi ulaşım maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Seyahat sigortası yaptırmaya çalışın. Seyahatiniz sırasında beklenmedik durumlarla karşılaşmanız size ciddi maliyetler doğurabilir. Bu gibi istenmeyen durumlara karşı seyahat sigortanızı yaptırmanızı öneririz.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın