XLM nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Stellar Lumens ağı, kar amacı gütmeyen Stellar Development Foundation tarafından finanse edilen, dijital para birimleriyle ödeme altyapısına odaklanan bir projedir. Açık kaynak blockchain ağının native tokenı XLM olup, piyasa değerine göre dünyanın en büyük coinleri arasında yer alan XLM, birçok borsada listelenmektedir. Canlı grafik verileri XLM fiyatı adresinden erişilebilen Stellar Lumens, farklı dijital varlıklar arasında aktarım sürecini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Kendi blockchain ağına sahip olan Stellar Lumens, akıllı sözleşmeleri destekleyen bir yapıya sahiptir. Merkezi olmayan, ölçeklenebilir ve düşük maliyetli bir bankacılık sistemi vizyonuyla Stellar Lumens ağı, finansal sistemde yenilikçi bir blockchain tabanlı deneyim sunmak için geliştirildi. Madencilik yoluyla elde edilemeyen bir kripto para olan XLM, çapraz varlıklar arasındaki transferleri kolaylaştırdı. Stellar ağının kripto para birimi olan XLM’ye Lumens adı veriliyor. Stellar, blockchain ağının adıdır. XLM, Lumens’in kripto para borsalarındaki sembolüdür.

XLM nedir?

Steller blok zincirinin ve ağının tokenı olan XLM, dijital varlıkların transferini kolaylaştırmak için tasarlandı. Bitcoin en eski kripto para birimi olmasına rağmen PoW mutabakat modeli, yüksek işlem ücretleri ve yavaş hız sorunları birçok kişinin BTC’yi bir ödeme modeli olarak kullanma konusunda tereddüt etmesine neden oluyor. Dapp geliştirme ve akıllı sözleşme etkileşimi için ikinci nesil blockchain Ethereum ağı tercih edilse de yoğun kullanım oranı nedeniyle yüksek işlem ücretleri ve düşük hız sunuyor. İkinci nesil bir blockchain olarak Stellar Lumens ağının amacı, işlem ücretlerini azaltmak, işlem hızını artırmak ve bunu ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden yapmaktır. Uluslararası bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek bir yapıya sahip olan Stellar Lumens, bu açıdan Ripple ile karşılaştırılıyor. Stellar Lumens ağının yapısı çok yüksek işlem kapasitesine olanak tanıyor. Stellar Lumens blok zincirinde saniyede 80 işlem gerçekleştirilebiliyor. Dünyadaki herkesin yapabileceği bu varlık transferlerinin işlem komisyonu oldukça düşüktür. Stellar konsensüs algoritmasını barındıran yapı, bu deneyimi dört farklı teknolojiyle sağlıyor. Merkezi olmayan yönetim, düşük gecikme süresi, esnek güven yapısı ve asemptomatik güvenlik Stellar Lumens ağının özellikleri arasındadır. Merkezi olmayan uygulama geliştirmeye olanak tanıyan bir ağ yapısı da sunan Stellar Lumens, geliştiricilerin Dapps geliştirme olanağına sahip olduğu bir ağdır. Bu açıdan Stellar Lumens ağında token üretmek, akıllı sözleşmeler oluşturmak ve mevcut sözleşmelerle etkileşimde bulunmak mümkün. XLM, blockchain üzerinde uygulama geliştirmek ve mevcut sözleşmelerle etkileşim kurmak için işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ayrıca Stellar Lumens ağının sağladığı ödeme altyapısında varlık transferi için XLM coin kullanılıyor.

Stellar Lumens ne zaman ortaya çıktı?

Stellar Lumens ağı 2014 yılında geliştirilerek yatırımcıların kullanımına sunuldu. Jed McCaleb ve Joyce Kim, en eski altcoinlerden biri olan XLM’nin kurucuları arasında yer alıyor. Uluslararası varlık transferini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen projenin 2014 yılında duyurulmasının ardından XLM coin bir yıl sonra piyasaya sürüldü. Başlangıç ​​fiyatı 0,004 doların altında olan XLM, 2017 yılının son çeyreğindeki boğa piyasasının ardından 0,9 dolara yükselerek erken yatırımcıların önemli bir kazanç elde etmesini sağladı. 2021 yılında boğa piyasasında 0,7 doları test eden XLM coin, 2022 yılındaki düşüşün ardından 0,1 doların altına geriledi.

XLMUSDT Adresi üzerinden alınıp satılabilen kripto para, yalnızca küresel ödeme amacıyla kullanılmıyor, aynı zamanda değer saklama aracı olarak portföylerde de tercih ediliyor. Stellar Lumen, Eylül 2022 itibarıyla 2,5 milyar doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en büyük 30 kripto parası arasında yer alıyor.

Check Also

Pera Palas’ta Gece Yarısı’nın Yeni Sezon Çekimleri Ne Zaman Başlıyor?

Emre Şahin’in yönettiği, senaryosunu Elif Usman’ın yazdığı, başrollerinde Hazal Kaya, Tansu Biçer ve Selahattin Paşalı’nın …

Bir yanıt yazın