Yerçekimi olmasaydı ne olurdu – Obilsin

Yer çekimi günlük hayatımızda çok önemli bir değere sahip olan ancak pek çok insanın farkında olmadığı çok özel bir kuvvettir. Hayatımızda her gün var olan ve hiçbir zaman yok olmayacağını düşündüğümüz şeyler vardır. Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? Hiç düşündünüz mü? Bu soruya çoğumuz çok klasik cevaplar versek de aslında olabilecek şeyler oldukça korkutucu.
Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? Sormadan önce yerçekiminin tam olarak ne olduğunu bilmek ilk adımdır. Yerçekimi en kısa şekliyle iki ata arasındaki çekim kuvvetidir. Dünya üzerinde var olan yerçekimi hiçbir zaman değişmez. Bunun en önemli nedeni dünyanın kütlesinin hiçbir zaman değişmemesidir. Yani yerçekiminin değişmesinin tek yolu dünyanın kütlesinin değişmesidir ki bu şimdilik geçerli değil. Yer çekimi kurduğumuz günlük yaşamın devamlılığını sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Yerçekimi olmasaydı kütle olmazdı. Kısacası yer çekimi, yeryüzündeki her şeyin burada kalmasını sağlar. Artık yerçekiminin gerçekte ne olduğu ve ne yaptığı hakkında biraz bilgi sahibi olduğumuza göre, Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? sorusunun yanıtlarını arayalım. İşte yer çekimi olmasaydı nasıl bir dünyada var olurduk sorusunun yanıtları;

Yer çekimi olmasaydı her şey havada dönerdi.

Uzay görüntülerini hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Havada asılı duran astronotlar hepimizin çocukluğumuzdan beri gördüğü görsellerdir. Peki, dünyada Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? Merak edenler, onlar da her şeyin bu kadar sakinleşeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü dünya kendi etrafında dönen bir gezegendir. Ve yeryüzünde yer çekiminin olmaması, her şeyin havada asılı kalması ve dünyayla aynı hızda dönmesi anlamına gelir. Kısacası dünyada yer çekimi olmasaydı tüm nesneler, insanlar, canlı ve cansız varlıklar büyük bir hızla dönecek ve burada hayat ve canlılık olmayacaktı.

Yer çekimi olmasaydı insanların vücut yapıları yok olurdu

Yerçekimi aynı zamanda hava basıncının kontrol altında olduğu anlamına da gelir. Peki, Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? Merak mı ediyorsun? İşte o zaman hava basıncında ani bir düşüş olur. Bu ani düşüş canlının iç kulağının yırtılmasına neden olacaktır. Ancak oksijen eksikliği kendini gösterir. Oksijenin canlılar için önemi tartışılmaz bir konudur. Oksijen olmadan su hidrojen gazına dönüşür. Ve insan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için canlı hücreler birer birer patlamaya başlayacaktır. Ve tüm bunların gerçekleşmesi için 5 saniye gibi kısa bir süre yeterli olacaktır.

Yer çekimi olmasaydı ne olurdu? Merak edenler için bırakın kalıcı olmayı, 5 saniyeliğine kaybolup 6. saniyede geri gelse bile yeryüzünde tek bir canlı bile kalmazdı.

Check Also

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler

Öğretici ve Düşündürücü En Güzel Özlü Sözler: Hayatın derinliklerine inen, düşünmeye sevk eden anlamlı sözler burada! Her konuya dair özlü mesajlar için hemen ziyaret edin.

Bir yanıt yazın